Informatikaoktatók - nehéz helyzetben

3 / 4 oldal

Bonyolult a felsőoktatásban informatikát oktatók helyzete. A megoldásban az ICT-cégek szerepvállalásának is része lehet, de ennek formái még képlékenyek. Vannak kedvező előjelek, ám mintha témában érintettek nem mindegyike tartaná fontosnak a hallgatók elhelyezkedési esélyeinek növelését.


Oktatói potenciál

A technológiák, szoftverek, üzleti megoldások tantervbe integrálásának gyakorlata és a viszonylag gyors változásukra való felkészültség tehát intézményenként eltérő szintű. Ennek két, egymással ellentétes irányú következménye lehet. A rossz irány a régi, már nem piacképes szoftverekkel összefüggő tudás átadásának „konzerválása”. A jó pedig a hallgatók munkaerő-piaci értékének növelését szem előtt tartó oktatói potenciál megteremtésére való törekvés. Erre egy idehaza is követhető megoldás lehet a „céges” professzori rendszer megteremtése, illetve gyakorlása, a vállalatok támogatásával a frissen végzett s így a technikával, a szoftverek fejlődésével is lépést tartó PhD-sek bevonása oktatóként a tanszékek munkájába. Ennek működőképessége már itthon is bizonyított, de mert a támogatást nem az oktató, hanem a tanszék kapja, félő, hogy az ipar könnyen elszippantja a kurrens technológiákban, alkalmazásokban jártasságra szert tett oktatókat.

Céges professzorok

Az USA-ban a felsőoktatásban részt vevő Microsoft-, Oracle- stb. professzorok fél évig a cégektől kapják fizetésüket. Ez idő alatt szabad bejárásuk van a vállalatokhoz, tanulnak, részt vesznek a projektekben, és a szerzett tudással felvértezve kezdenek tanítani az egyetemen. Ez a képzés színvonalának garantálását célzó megoldás anyagi erőforrás-átcsoportosítással is könnyíthet az intézmények helyzetén, hiszen az állami forrásból erre biztosított keret a céges finanszírozás révén felszabadulva más területen, például kutatásra is felhasználható.
Idehaza is működött, illetve működik hasonló rendszer. A BCE-n Chikán Attila által bevezetett rendszert jelenleg „altatják”, míg a BME-n ma is működik az Oracle Hungary támogatásával. Példa tehát itthon is akad, azt nem tudni, lesznek-e követői.
 
 
 

Belépés

 

 

Regisztráció