E-ügyintézés - élharcosok és kerékkötők

7 / 10 oldal

Önkormányzatok informatikai vezetői, szoftverminősítő cég vezető munkatársa, technológiaszállító és az EU-konform e-ügyiratkezelésben már viszonylag elöl járó állami szervezet, a PSZÁF középvezetője is megtisztelte az IIR Hungary „E-ügyintézés” konferenciájának „Közigazgatási ügyiratkezelő rendszerek sokfélesége – egységesítési törekvés” kerekasztalát. Csupán polgármesterek, jegyzők, képviselők helyei maradtak képletesen üresen.


Átjárhatóság és szabályozás

Az EMC és a CERTOP néhol kiélezett, a köz számára is tanulságokat hordozó „magánvitája” a szabályozás, a migrálás, a tanúsítási szempontok, majd a formátumok körül zajlott. Belső Barnabás a már meglévő adatvagyon átmentését célzó migrálást egyszerűsítő, az előnyei mellett első körben nyilván anyagilag nagyobb megterhelést jelentő többrétegű architektúra előnyeit ecsetelte. Ezt alkalmazva az iratok és kapcsolódó metaadataik a tartalomtárban tárolhatók, míg az ügymenetek támogatásához szükséges funkcionalitás az alkalmazási rétegben található. Nem hagyva ki egy kis oldalvágást a minősített rendszerek fejlesztőinek irányába, az EMC képviselője megjegyezte, hogy ha mindez korszerű, pl. SOA architektúrában felállított, elvárható a CERTOP-minősített rendszerektől az említett adattárral való egy esetleges rendszerváltás költségeit csökkentő integráció.

Válaszában Király Zoltán kiemelte, a jelenlegi szabályozásban nincs követelmény, így a minősítés sem tér ki a migrálás körülményeire. Ahány rendszer van a piacon, annyi megoldásra lenne szükség, ami gyakorlatilag lehetetlen. A most induló egységesítés befejeztével biztosított lesz a különböző rendszerek és az iratkezelő rendszerek közötti átjárhatóság. Mivel minősítéskor architektúrát és forráskódot nem vizsgálhatnak, nem tudja, hány jelenleg már minősített rendszer alkalmazza a Belső Barnabás által említett megoldási lehetőséget kínáló réteges architektúrát.

Visszautalva a készülőfélben lévő, fentebb említett, az egységesítést célzó szabályzás fontosságára, a CERTOP fejlesztési igazgatója emlékeztetett azokra az anomáliákra, amelyek a most kidolgozás alatt álló szabályok ismerete nélküli GVOP 4.3.1. kiírásból következtek, vagyis az abban nyertesek nonszensz módon vállalták, hogy a később kiírásra kerülő jogszabályoknak is megfelelnek. Az elindult egységesítési és szabályozási törekvésektől azt (is) várják, hogy végre lehetőséget és ne zsákbamacskát adjon a jegyzők kézbe, vagyis a tanúsított rendszerek a gyengébb informatikai vénájú jegyzők védelmét is szolgálják. A most készülő e-közigazgatási keretrendszer kapcsán olyan cégektől, szállítóktól független tanúsító rendszer jöhet létre, amely valóban a hivatali működés szempontjából fontos elvárásokat tartalmazza, s ez egyben a tanúsítási feltételek szigorodását is jelenti.

 
 
 

Belépés

 

 

Regisztráció