A katasztrófa utáni helyreállítási stratégia újragondolása
Az automatizált folyamatokkal működő, másodlagos telephelyek hatékonyak és korszerűek
2008. február 24.
A nagyvállalati számítástechnikában évtizedek óta léteznek az üzletmenet folytonosságát és a katasztrófa utáni helyreállítást szolgáló másodlagos telephelyek, de fontosságuk csak a közelmúltban került a címoldalra.
Harmadik stratégia: Ellenőrizzük a katasztrófa utáni helyreállítási terv működését!
Az újabb keletű felmérésekből kiderült, hogy csak néhány cég ellenőrzi rendszeresen katasztrófa utáni helyreállítási tervét, és emiatt a legtöbb cégnek csak halvány reménye van arra, hogy szükség esetén a terve működni fog. A cégek azért vonakodnak a katasztrófa utáni helyreállítási terv működésének ellenőrzésétől, mert az gyakran az üzemi rendszerek leállításával, a munkaerő nagy részének a megmozgatásával, sürgősebb munkáktól való távoltartásával és az alkalmazottaknak kellemetlen időben, hét végén vagy éjszaka történő dolgoztatásával jár.
Az önműködő átkapcsolás lehetőségét kihasználva az informatikai részlegek a valós termelési adatok másolatát használva, a termelés megszakítása, az adatok megrongálódása és a termelésben részt vevő alkalmazás újraindításakor felmerülő problémák megkockáztatása nélkül próbálhatják ki a helyreállítási eljárásokat. Ez a lehetőség azt jelenti, hogy az ellenőrzés a hét vége helyett a szokásos munkaidőben, a személyzet túlóráztatása nélkül vihető véghez. További előny, hogy a napi munkafolyamat csúcsán elvégzett, önműködő ellenőrzés egy valódi átkapcsolási helyzetet megközelítően zajlik.
A konfigurációkezelő eszközök használata biztosítja a vészhelyzeti telephely szervereinek a termelésben részt vevőkkel megegyező működését, így az informatikai vezetők biztosabbak lehetnek abban, hogy a katasztrófa utáni helyreállítási terv működőképes lesz. A szerverek állapota az idők során a hibajavítások telepítése vagy az alkalmazásokhoz szükséges módosítások miatt változik. Ez megakadályozhatja a fürtözött szerverek helyes működését, ha a tartalékszervereken nem történt meg a legutóbbi hibajavítások telepítése, vagy a konfiguráció frissítése. A legújabb konfigurációkezelő eszközök megegyezőségi ellenőrzést tudnak tartani, és figyelmeztethetik a rendszergazdát, hogy a szerverek eltérnek a normális állapottól. Így meg lehet tenni a szükséges intézkedéseket, és biztosak lehetnek afelől, hogy szükség esetén a nagy rendelkezésre állást és katasztrófa utáni helyreállítást szolgáló technika működni fog.