Repülőtereken kockázatos a wifi használata
2013. március 3.
Kockázatos a wifi használata a repülőtereken, ugyanis kémkedők hamis internetállomásokon keresztül ellenőrizhetik az internetezők kommunikációját - hívja fel a figyelmet a svéd honvédelem kutatóintézetének (FOI) informatikai szakembere.
Az okostelefonok és a laptopok vezeték nélküli forgalmának lehallgatása egyre jobban burjánzik - fejezte ki aggodalmát a FOI biztonságtechnikai szakembere. Többnyire szervezett bűnügyi kapcsolatrendszer és külföldi titkosszolgálat áll a lehallgatások mögött. A repülőterek az ipari kémkedés nagy kockázati zónái, mivel az utazó üzletemberek sms-ek és emailek küldésére sűrűn használják a wifit. Egy hamis állomáshely pici helyen elfér, például egy hátizsákban, illetve a repülőtér parkolójában lévő személygépkocsiban. Az elrejtett szerverről hitelesnek tűnő wifi névvel kreálnak hálózatot, mint például az Arlanda repülőtér esetében az "arlandaterminal5"-t, amire a felhasználó üzletember semmit sem sejtve rákapcsolódik, és levelezését megnyitja. Amikor a 3G mobiltelefonját használja, akkor a mobilkapcsolatot a hamis szerverállomás a régi gms-rendszerre, a 2G-re "nyomja le", és így könnyen elérhetővé válik az információ.
A lap emlékeztetett arra, hogy 2012-ben a Gripen vadászgépekről szóló svájci üzleti tárgyalásokkal kapcsolatosan a Saab cég svéd vezérigazgatóját is lehallgatták, ezért kénytelen volt egy éven belül háromszor mobiltelefont cserélni. Német forrásra hivatkozva pedig megjegyzi a lap, hogy Németországban ezzel a módszerrel évente "többmilliárd euró értékben" lopnak el ipari titkokat. A stockholmi Arlanda repülőtér átmenő utasforgalma naponta több mint 50 ezer ember. 2012-ben 19,6 millió volt a be- és kiutazók száma, közülük 14,8 millió ember utazott külföldre.
Kapcsolódó cikkek
- E-mailen terjedő átverés a Football EB-hez kapcsolódóan
- E-mailen terjedő átverés a Football EB-hez kapcsolódóan
- Peking: a kínai védelmi tárcát érő hackertámadások kétharmada amerikai
- Hackertámadás - A Transparency International Magyarország az egyik célpont
- Magyarországon két nagy civil szervezetet ért biztosan hackertámadás
- Kiberbűnözés: óvintézkedések nélkül bárki áldozat lehet
- Tavaly 8,1 milliárd jen kárt okoztak internetes csalók Tokióban
- Obama-rendelet a létfontosságú infrastruktúra kiberbiztonságának megerősítéséről
- Hacker törte fel a Bush exelnöki család levelezését
- Bizalmas adatokat loptak hackerek a japán külügyminisztériumtól