Nyertes magyar részvételű EUREKA projekt

Ünnepélyes keretek között adták át a június 25-én Berlinben tartott EUREKA Miniszteri Konferenciát megelőzően az EUREKA Innovációs Díjat. Az elismerést a magyar Compuworx Kft. aktív részvételével megvalósult Onom@Topic+ projekt kapta. A projekt az EUREKA MEDEA+ (mikroelektronikai témájú) klaszter programján belül az európai állampolgári kártya rendszerrel, valamint mobil multimédia alkalmazások fejlesztésével foglalkozott.

A projektben a Compuworx mellett többek között a Gemalto (projektvezető), a Gieseke und Devrient, az NXP, Infenion, ST Microlectronics és Precise Biometrics cégek vesznek részt. A 2010. végén záródó k+f tevékenység jövő közigazgatásának és az országhatárokon átnyúló közszolgáltatások kölcsönös igénybevételének alapjait képező biometrikus és érintkezés nélküli állampolgári azonosítás fejlődését célozza. Eredményei nagyban hozzájárulnak az állampolgárok biztonságának növeléséhez, a közszolgáltatások korszerűbb igénybevételhez és az Európai Unión belüli szabad mozgáshoz.

Az 1985-ben elindított EUREKA ipari kutatás-fejlesztési együttműködés célja Európa világpiaci versenyképességének erősítése a piacorientált kutatási projektek koordinálása és összefogása révén. Az EUREKA együttműködés tagja Bulgária kivételével valamennyi EU tagország, valamint Horvátország, Izland, Izrael, Monaco, Norvégia, Oroszország, San Mariono, Svájc, Szerbia, Törökország és Ukrajna, összesen 37 ország és az EU Bizottság.

A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal honlapján olvasható információk szerint jelenleg kb. 711 EUREKA projekt fut nemzetközi szinten, amelyek összfinanszírozása (az egyes résztvevők ráfordításainak összege) hozzávetőleg 1,4 milliárd euró. A projektekben több mint 2600 szervezet (1 680 körüli vállalkozás - köztük kb. 1 186 kkv -, 482 kutatóintézet és 408 egyetem) vesz részt. Jelenleg 24 magyar részvételű projekt fut, 43 hazai intézmény részvételével.

Jövő év júliusától Magyarország látja el az elnökségi teendőket.

A konferencián elhangzott hozzászólásában a magyar delegációt vezető dr. Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára hangsúlyozta, a közelgő magyar EUREKA elnökség kiváló alkalmat teremt az innovatív magyar kis- és középvállalkozások számára a nemzetközi kutatás-fejlesztési együttműködésekbe való bekapcsolódásra és a hosszú távú stratégiai kapcsolatok kiépítésére.
 

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció