Hazai IT-álláspiaci körkép (3. rész)

Az IT-álláspiac nyertesei és vesztesei

2 / 4 oldal

Változtak az elmúlt néhány évben az IT-állások betöltésénél elvárt kompetenciák. A szakmaiakon túl kiemelten a nyelviek és a személyiséggel összefüggők. Az alábbiakban a változás irányára és a munkaadó-oldal jelenlegi elvárásaira összpontosítottunk.


Tapasztalat, végzettség, képzettség

Sótér Tímea szerint ott, ahol korábban elfogadott volt az érettségi utáni OKJ-s képzés, ma már elvárt a felsőfokú végzettség. Kóthay Péterék ügyfélkörében a pozíciók 80-90 százalékában várnak el középszintnél magasabb végzettséget. Ez utóbbit helyezi a sor elejére Modori Adrienn is, aki több állásközvetítő véleményével megegyezően úgy látja, a felsőfokú szakképzéssel betölthető állásoknál inkább a tapasztalat, mint a végzettség számít. A tapasztalat azonban az informatikaihoz hasonló sebességgel változó piacon – kiváltképp a fejlesztők, programozók tekintetében – nem feltétlenül a szakterületen eltöltött évek számával, inkább a minőséggel mérhető, teszi hozzá a TESK csoportvezetője. Ahol az idő számít, ott a meghirdetetthez hasonló környezetben eltöltött 2–5 évet szabják meg feltételként. A Jobpilot ellenkező irányú, a középfok elfogadottságának növekedését mutató trendet érzékel. Buda Szabolcs ezt egyrészt az IT-munkaerőhiánnyal hozza összefüggésbe, másrészt a mind többféle elvárt szakmai és egyéb kompetenciával, amire nincsenek közvetlen képzések, így gyakori a korábbi munkahelyeken autodidakta módon szerzett tudás. A felsőfokú végzettség kiváltása azonban legalább 5-6 éves szakmai tapasztalattal lehetséges.

A szakemberek, középvezetők esetében kevésbé elvárt a másoddiploma, ez inkább a felső vezetőknél, CIO-knál jó pont, kiemelten igaz ez a MBA-re. Így ebbe igény esetén inkább maguk a munkavállalók fektetnek be. A felvételi szempontok között ritkán, akkor sem elvárásként, inkább előnyként szerepelnek. Mivel ezek többmilliós képzések, csak olyan tudatos karrierpolitikát folytató cég áldoz erre, amelyik biztos benne, hogy megtérül a posztra kiszemelt munkatárs beiskolázása – véli Sótér Tímea.
Más a helyzet a céges cerificate-ekkel (Microsoft, HP, Cisco, Novell stb.), erre később még visszatérünk.

Még a friss diplomások esetében is fontos a szakmai tapasztalat, a tanulmányok melletti, lehetőleg az intézmény falain kívül végzett munka. Leggyakoribb az állásokra kandidálóktól elvárt 2-3 éves, a rájuk váróhoz hasonló informatikai környezetben szerzett tapasztalat, de vannak 5-6 évet megkövetelő állások is. Kereskedőknél a kapcsolatrendszeren és a kommunikációs, prezentációs készségen, esetenként a nyelvtudáson túl az adott iparágra vetített tapasztalat is számít.

 
 
 

Belépés

 

 

Regisztráció