Több mint félszáz ország nem védi megfelelően a szellemi tulajdont
2008. február 22.
A BSA az IIPA (International Intellectual Property Alliance) által az Egyesült Államok Kereskedelmi Főmegbízottja, Susan Schwab részére benyújtott beadványában fogalmazta meg ajánlásait azokról az országokról, amelyeket az Egyesült Államok Különleges 301. Jelentésének tartalmaznia kellene. A Különleges 301. Jelentésről szóló rendelkezés előírja, hogy az Egyesült Államok Kereskedelmi Főmegbízottjának irodája évente nevezze meg azokat az országokat, amelyek nem védik megfelelően és hatékonyan a szellemi tulajdont, vagy amelyek nem biztosítják azoknak az amerikai cégeknek az igazságos és méltányos piacra lépését, amelyek fokozottan támaszkodnak a szellemi tulajdon védelmét.
„Az illegális szoftverhasználat jelenti továbbra is a legnagyobb kereskedelmi akadályt a szoftveripar számára, s globálisan közel 40 milliárd USD veszteséget hordoz az iparág számára. Az iparágra gyakorolt hatásokat összesítve, az illegális szoftverhasználat világszerte kormányokat, gazdaságokat és állampolgárokat foszt meg munkahelyektől és egy még virágzóbb helyi IT szektortól” – jelentette ki Robert Holleyman, a BSA elnök-vezérigazgatója.
A BSA részére nemrégiben készített tanulmány szerint a globálisan 35 százalékos szoftverillegalitási arány 4 év alatt történő 10 százalékpontos csökkentésével - a gyorsabb gazdasági növekedés révén - 141 milliárd USD-ral lehetne növelni a gazdaságok teljesítményét, 600 000 új munkahelyet lehetne teremteni, és 24 milliárd USD további adóbevételt lehetne generálni világszerte.
„Kétségtelen, hogy a szellemi tulajdont védő jogszabályok létrehozása közvetlen előnyöket biztosít az egyes gazdaságok és kormányok számára” – tette hozzá Holleyman. „Valójában az illegális szoftverhasználat visszaszorításával azok az országok nyerhetik a legtöbbet, ahol az illegális szoftverhasználat aránya jelenleg közepes, illetve magas, mivel itt a helyi IT szektor megerősödése révén az országok gazdasági ereje és kereskedelmi pozíciója erősödik.”
A BSA megbízásából egy független kutatási cég, az IDC által „Az illegális szoftverhasználat hatásai 2008-ban” címmel készített tanulmány 42 olyan országot ölel fel, amelyek 2007-ben a globális IT költségek több, mint 90 százalékát adták. A BSA-IDC tanulmány elérhető az interneten a www.bsa.org/idcstudy címen.
A BSA arra bátorítja azokat a kormányokat, amelyek élvezni kívánják az illegális szoftverhasználat visszaszorításából fakadó gazdasági előnyöket, hogy tegyék meg a következő lépéseket:
- Miután módosították a szerzői jogról szóló nemzeti jogszabályokat annak érdekében, hogy teljesítsék a Szellemi Tulajdon Világszervezet (WIPO) által megállapított kötelezettségeket;
- Továbbá erős végrehajtási mechanizmust alakítottak ki a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) előírásai alapján, beleértve az illegális szoftverhasználat elleni szigorú jogszabályokat;
- Rendeljenek jelentős kormányzati forrásokat a problémához, beleértve a szellemi tulajdon védelmét ellátó nemzeti szervezetek létrehozását, a nemzetközi együttműködést, valamint képzés révén biztosítsák a tisztviselők felkészültségét;
- Nyújtsanak széleskörű információt a közvélemény részére;
- Járjanak elöl saját példával azzal, hogy az állami szektorban kizárólag legális szoftverek használatát engedélyezik.
Az IIPA által a Kereskedelmi Főmegbízottnak a Különleges 301. Jelentéshez benyújtott országlista megtekintéséhez tekintse meg a www.iipa.com honlapot.
Kapcsolódó cikkek
- MDF: Az APEH nem hunyhat szemet a BSA kihágásai felett
- Egymást jelentik fel a cégek
- 2,5 millió eurós bírság illegális szoftverhasználatért
- Románia - 114 millió eurós kárt okozott a szoftver-kalózkodás
- Évi 40 milliárd dolláros veszteséget okoz a szoftverkalózkodás
- Illegális szoftverhasználat: 1 milliárddal kisebb kár az EU-ban
- A jogvédők ünneplik az alkotókat
- A kkv-k figyelmen kívül hagyják az illegális szoftverek használatának valós kockázatait
- Új vállalatokkal bővült a BSA tagsága
- A BSA nemzetközi szinten lép fel az internetes bűnözőkkel szemben