Folyamatos adatvédelem: a fontos üzleti adatok teljes körű védelme
2008. február 21.
A rendszerösszeomlás nem csak a végfelhasználónak jelent nagy bosszúságot. Éppen elég baj, hogy a Word vagy Excel dokumentumon éppen végrehajtott változtatás a rendszerleállás miatt örökre elvész. A rendszergazdáknak – és rosszabb esetben a cég vezetésének – sok idejébe kerül a rendszerösszeomlás utáni javítás és helyreállítás, amely nem csekély anyagi veszteséget jelent. Egy másik tényező, amellyel egyre több cégnek és szervezetnek kell számolnia, az adattárolással és adatbiztonsággal kapcsolatos törvényeknek való megfelelés. Ami a fontos üzleti adatok biztonságos tárolását illeti, a kritikus probléma nem csupán a munkafolyamatok biztonságban tartása, hanem a súlyos bírságok elkerülése, amely akkor vár a cégre, ha az nem tudja felmutatni a hatóság által igényelt elektronikus adatokat.
A fontos üzleti adatok elvesztésének komoly következményei lehetnek
Jószerével bármekkora vállalkozásnál az informatikai stratégia alapvető elemét képezi a rendszeresen elvégzett mentés. Az adatmentés gyakorisága és kiterjedése persze a cég méretének és üzleti területének függvényében jelentősen eltér. Egy 30 000 főt foglalkoztató nagybank más mérték szerint védi az adatait, mint egy 20 munkást alkalmazó, kis építőipari cég. A Dynamic Markets által végzett felmérés szerint az összes cég több mint 60 százaléka legalább hetente egyszer menti adatait, körülbelül 50 százalékuk pedig naponta teszi ezt. De elég-e ez? A kisebb cégeknél elegendő lehet az egy nappal előző mentés visszaállíthatósága, de egy nagy részvénytársaságnál már az előző órában keletkezett vagy megváltozott adatok elvesztése is komoly üzleti kárt, és esetleg a törvényi előírásoknak való meg nem felelést is eredményezhet.
A mentési ablak eltűnése
Az üzleti folyamatok zavartalanságának biztosítás érdekében sok cégnél egy adott, általában a csúcsidőn kívülre eső időpontban, a hálózatról lehetőleg leválasztott rendszerekről mentenek. Ezek a mentési „ablakok” a napjaink üzleti környezetében folyamatosan gyarapodó adatok és azok folyamatos elérhetőségének egyre fokozódó igénye miatt az idők során egyre zsugorodtak. Habár sok cég a rögzített időközönként történő, teljes mentések mellett növekményesen (a fájloknak az előző teljes vagy növekményes mentés óta bekövetkezett minden változását) vagy különbségi módon (a fájloknak az utolsó teljes mentés óta bekövetkezett minden változását) menti adatait, ehhez is olyan időszakok kellenek, amikor a rendszerek nem csatlakoznak a hálózathoz. Ha szükségessé válik a helyreállítás, az utolsó teljes mentés és a közbeeső mentések adatait egyaránt vissza kell tölteni. Ez sok rendszergazdának nagyon sok idejét és energiáját rabolja el.
A folyamatos adatmentés
A folyamatos adatvédelem (CDP) fogalma az adatok folyamatos mentésének új elvét takarja. Ahelyett, hogy rögzített időközönként rész- vagy teljes mentés történne, a digitális információt a fájlon bekövetkezett minden változást követően folyamatosan és önműködően elmentik. Ennek az eljárásnak magától értetődőek az előnyei: nincs szükség mentési ablakra, és nem szakítják meg többé az üzleti folyamatot. A folyamatos, valós idejű adatvédelem miatt az adatvesztésnek is jóval kisebb az esélye. Lássuk ezt egy (elképzelt) eset kapcsán. Egy gyógyszeripari cégnél új gyógyszer összeférhetőségi vizsgálatait végzik. A kutatási adatokat naponként végrehajtott növekményes mentéssel folyamatosan, a teljes mentési folyamat részeként pedig heti egy alkalommal tárolják. A délután 3 óra 35 perckor bekövetkezett rendszerösszeomláskor a legutóbbi növekményes és teljes mentéskor elmentett adatokat helyre lehet állítani, de az aznapi adatok és változások valószínűleg elvesztek. Mivel az idő fontos tényező egy új termék piacra dobására készülő gyógyszergyárban, a komoly gazdasági veszteség bekövetkezése igen valószínű. Ha ehelyett az adatokat önműködően és folyamatosan lemezrendszerekre mentették volna, a legfrissebb adatok és változások is gyorsan helyreállíthatóak lennének.
A valós idejű, folyamatos adatvédelem előnyei szemmel láthatóak az olyan helyzetben, amikor az informatikai rendszereket romboló programok támadják. Például egy vírus vagy egy úgynevezett „trójai” támadás esetén gyakran időbe telik, amíg a fertőzést végre észreveszik. A rendszeres pillanatfelvétel formájában történő, folyamatos adatmentésnek és helyreállításnak köszönhetően visszahozható az érintett fájloknak a támadás előtt eltárolt utolsó, még „tiszta” változata.
Csökken a rendszergazdák munkája
A folyamatos adatvédelem komoly előnyt jelent a felhasználó-barátság terén is. Az olyan megoldások, mint a Symantec BackupExec 10d a cégnél levő felhasználóknak felhasználóbarát módon, a webböngészőn keresztül, a Google keresőjéhez hasonlóan használható, nagyon kényelmes módszert biztosítanak a mentett fájlok kívánt változatának megkeresésére és helyreállítására. Így az egyes felhasználóknak nem kell a rendszergazdát hívniuk, ami mindig időt rabló, és a felhasználónak sem kell tétlenül kelljen várakoznia, amíg az informatikai szakember helyre nem állítja a kívánt fájlt. Az informatikai szakemberek haszna még ennél is nagyobb, nagyon sok időt takaríthatnak meg, ha a felhasználók segítség nélkül helyre tudják állítani adataikat. Így felszabadul a rendszergazda munkaereje, amelyet más feladatra fordíthat.
A folytonos adatmentés különösen akkor ideális megoldás, ha nagyon fontos üzleti adatokat érint. Mivel az adatbejegyzés minden változását elmentik, egy rendszerösszeomlás esetén minimális az adatvesztés. De a CDP csak egy része a teljes mentési stratégiának. A cégek jól tudják, hogy adataikat szalagon kell tárolniuk. Ez elsősorban anyagi kérdés, a lemezmemória többe kerül, mint a szalagos tárolás. Ha a mentésre rendelkezésre álló, rövidebb időtartamot nézzük, a drágább, gyors tárolást és visszaállítást lehetővé tevő lemezrendszerek ajánlhatók. A hosszú távú tárolás és katasztrófa utáni helyreállításhoz az adatokat olcsóbban, szalagon is tárolni kell. Egy olyan átfogó CDP-megoldás, mint a Symantec BackupExec 10d folyamatosan menti lemezre az adatokat, és emellett teljes, szalagos mentést is biztosít. Ez azt jelenti, hogy az adatok védelme teljes körű, és szükség esetén más hordozóról helyreállíthatók.
A kis- és középvállalatok számára ideális megoldás
A folyamatos adatvédelem a kis és középvállalatok számára különösen alkalmas és gazdaságos megoldás. Ezeknél a cégeknél túl gyakran hiányzik a jól képzett informatikai személyzet. Ha van is informatikai részlegük, az általában olyanokból áll, akik a cégvezető kézi gépének konfigurálásától és hibakeresésétől a könyvelés számára készítendő Excel-táblákig minden elképzelhető informatikai problémáért felelősek. Ha pedig egy összeomlás után helyre kell állítani a fontos adatokat és dokumentumokat, az egyszemélyes informatikai részleg a megszakadásig dolgozhat.
A cég fontos adatainak mentése is gyakran megerőltető a KKV-k informatikusainak. Ezeknél a cégeknél olyan szoftverrendszer adja az ideális megoldást, amelyik nem csupán önműködően és a szokásos üzleti folyamatok megzavarása nélkül menti el a digitális információt, hanem ha helyre kell állítani az adatokat, jelentősen csökkenti a rendszergazdák terhelését. Ennek megfelelően a kis és középvállalatok számára a folyamatos adatvédelem az optimális megoldás, ahol az adatokat minden egyes változás után, illetve a nap folyamán meghatározott idő elteltével önműködően elmentik, és a rendszergazdának nem veszi el az idejét az adat-helyreállítás.
Kapcsolódó cikkek
- E-mailen terjedő átverés a Football EB-hez kapcsolódóan
- E-mailen terjedő átverés a Football EB-hez kapcsolódóan
- Ingyenesen elérhető a Norton Identity Safe béta verziója
- Ingyenesen elérhető a Norton Identity Safe béta verziója
- Kockázatos pénzforgalom a közösségi oldalakon
- Új madware-t azonosítottak be Androidos eszközökön
- Új trendek a kiberbűnözésben: elévülnek a hagyományos bűnözési formák
- A célzott támadások csaknem harmada kkv-k ellen irányul
- Norton védelem Samsung Galaxy-ra
- A Symantec O₃ új biztonsági réteget biztosít a felhőnek