Ehhez valószínűleg a számítógépközpontok hagyományos, gyakran túlméretezett, úgymond a „növekedésre” tervezett és felszerelt hűtése is hozzá fog járulni. Ez érhető, hiszen a múltban egy klímaberendezés bővítése nagy építészeti költséggel járt. A mai, moduláris bővítések viszont már nagyobb építkezés nélkül lehetségesek. Időközben a számítógépközpont hőeloszlásának jellege is megváltozott. A teljes tér kellően alacsony hőmérsékletre hűtése helyett sokfelé célzottan a rendszer állványzatába vezetik a hűtőlevegőt. Így a terem hőmérséklete magasabb lehet, és ez máris energia-megtakarítással jár. Erre szükség is van, hiszen a Stanford University és a Lawrence Berkeley National Laboratory vizsgálatai szerint az Egyesült Államokban található számítógépközpontok energiafogyasztása 2000 és 2005 között megkétszereződött.
Ma már nem hanyagolhatóak el az energiaköltségek
Az IDC közlése szerint az Egyesült Államokban a vállalatok kereken 5,8 milliárd dollárt költenek a szerverek üzemeltetésére, 3,5 milliárdot pedig a hűtésükre. Ha figyelembe vesszük ezeknek a rendszereknek a 20,5 milliárd dollárra rúgó beszerzési árát, akkor ez azt jelenti, hogy egy rendszer élettartama alatt az energiaköltség összemérhető a beruházás költségével. A csökkenő hardver- és a növekvő energiaárakat figyelembe véve ez a jövőben még jelentősebb lesz. Más szóval az energiaköltség az összköltséghez képest már nem elhanyagolható.
A gyors és tartós energiatakarékosság egyik módja a virtualizáció. A virtualizáció megakadályozza, hogy a szervereket a régi, egy alkalmazás-egy szerver módon, alacsony kihasználtsággal használják. A becslések szerint a kihasználtság gyakran csupán 10-20 százalékos. Megfelelő szoftverrel azonban segíteni lehet ezen, és ez javítja az energia kihasználtságát. Ugyanez érvényes a tárhely, az információ és az alkalmazások kezelésére is. A tárerőforrásokat vezérlő megoldásokkal (Storage Resource Management – SRM) a meglevő kapacitást jobban ki lehet használni. Az SRM feltárja a nem dolgozó kapacitást, és elemzi a használt tárolóeszközök különféle teljesítőképességét. A fizikai meghajtók ezt követő virtuálissá összefogása gondoskodik a meghajtók egyenletes kihasználásáról.
Intelligens szoftver teszi hatékonyabbá az energiafelhasználást
A tárolás területén az energiaigény csökkentésére másik lehetőségként a többszörösen meglevő adatok módszeres kiszűrése kínálkozik, azaz az adatokat csupán egy példányban tárolják. Az összes adatot vagy az azonos adatblokkokat egy központi adattárban összefésülik, és egy példányban kezelik. Ezáltal a tárigény és a mentés (valamint a hozzá tartozó energiafelhasználás) költsége lényegesen csökken. Az információ életciklusának kezelése (Information Lifecycle Management, ILM) fogalma egy további lehetőséget biztosít a merevlemezen készenlétben tartott adatmennyiség csökkentésére. Az ILM az összes tárolt adatot keletkezésének pillanatától használatának teljes ideje alatt egészen archiválásáig vagy törléséig felügyeli, és fontosságától függően a mindenkor leggazdaságosabb tárolóeszközt osztja ki számára.
Az archivált adatok tárolásánál a korszerű módszerek 80-96 százalékos megtakarítást tesznek lehetővé azáltal, hogy a nem használt merevlemezeket leállítják. A szakemberek MAID néven ismerik ezt a módszert (Massive Array of Idle Disks). A meglevő hardver teljesítményének az alkalmazások terén történő optimális kihasználásához, és akár a korszerűsítés következő körének későbbre halasztásához hatékony megoldást kínál az alkalmazások teljesítményének felügyelete (Application Performance Management – APM). Így a hardver optimális kihasználtsága mellett minden alkalmazás bármikor rendelkezésre áll.
Már ez a néhány példa is mutatja, hogy minden esetben érdemes intelligens szoftvert beszerezni. Ez segít a meglevő erőforrások jobb kihasználásában, és jelentősen hozzájárul az energia hatékony felhasználásához.
További nagy megtakarításra ad lehetőséget a hardver. Egy példa: az energia hatékonyabb kihasználásánál lényeges szerepet játszanak a legtöbb számítógép számára szükséges egyenáramot váltóáramból előállító tápegységek és egyenirányítók. Az átalakítás nagy veszteséggel jár. A kezdeti lépéseken már túljutottunk, hiszen az új szerver-tápegységek 45 százalékkal kevesebb hőt termelnek és egy szerver teljes energiaigényét kereken 30 százalékkal csökkentik. Az újabb konstrukciójú szerverek az eddigi energiafelhasználás 20 százalékáért negyedakkora helyen nyújtanak ötszörös teljesítményt.