A fenntarthatóság már több mint szólam, hiszen már számos üzleti jelentésben külön figyelmet szentelnek neki. Emögött nem csupán az energiafelhasználás optimalizálása rejlik. Az erőforrásokkal való felelősségteljes bánásmód itt éppolyan szerepet játszik, mint a hulladék elkerülése vagy a levegő minőségének javítása és a zajkibocsátás csökkentése. „Az egyetemleges felelősség” minderre kiterjed. Ez végül odáig mehet, hogy a vállalatok beszállítóikat és vevőiket rászorítják arra, hogy hasonló irányelveket állítsanak fel, és azok szerint járjanak el. Így a kis lépéseknek végül jelentős hatásuk lesz.
Az Európai Unió energia-felhasználó termékekre vonatkozó (EuP) utasítása arra kötelezi a gyártókat, hogy termékeik környezetre gyakorolt hatását a termék teljes életciklusa során minimális szinten tartsák, és különösen ügyeljenek az energiafelhasználás hatékonyságára. Ezzel az EU megalkotta azt a keretet, amely a környezeti szempontoknak az energiát felhasználó termékek fejlesztésénél és tervezésénél történő beépítését, és ezzel az ilyen termékek környezetre gyakorolt hatásának javítását segíti elő. Ennek a számítógépközpontokra is kihatása lesz.
Az ökológia és az informatikai felsővezetők szerepe
A neves piackutató, a Gartner már 2006 decemberében egy erre vonatkozó figyelmeztetést küldött az informatikai vezetőknek. Mindeddig csak kevesen foglalkoznak a vállalatuk „szén-lábnyomával”, azaz a vállalat által okozott összes széndioxid kibocsátással. Középtávon azonban arra kell számítani, hogy a cégek vezérigazgatói felismerik, hogy ez a téma vállalatuk egészére vonatkozik, és az informatika hozzájárulását is meg fogják követelni. Az informatikáért felelős személyeknek tehát fel kell készülniük erre, és tisztában kell lenniük a számítógépközpont energetikai hatékonyságával.
Ma a „zöld informatika” még költség kérdése is, hiszen sok esetben új hardver- és szoftverberuházást jelent. De kifizetődik. Bár az energiára fordított költségekkel kapcsolatos becslések eltérő (5 és 20 százalék közötti) értéket mutatnak, egy dolog biztos: az energiaellátás költsége nem fog csökkenni. Így az informatika növekvő követelmények elébe néz. A rendszerek számát és ezzel az energiaigényt már ma is növelik az olyan új informatikai szolgáltatások, mint például az üzleti folyamatok automatizálása. Időközben az új hardver- és szoftvertermékek enyhítettek az energiafelhasználás növekedésén. De éppen az új szervertechnika és a számítástechnikai környezet ezzel együtt beköszöntő konszolidálása volt az, ami a számítóközpont teljesítmény- és energiasűrűségének emelkedéséhez vezetett, és egyes becslések szerint ez az elmúlt években valószínűleg bőven megtízszereződött. Ebből a Gartner arra következtet, hogy sok számítógépközpont saját teljesítményhatáraiba fog ütközni az elkövetkező néhány évben.