Cisco Broadband Barométer

3 / 4 oldal
A Cisco bemutatta az IDC közreműködésével elindított Cisco Broadband Barométer kutatássorozatot, amely rendszeres időközönként, azonos metodikával és Magyarország mellett a régió több országában – köztük Bulgáriában, a Cseh Köztársaságban, Lengyelországban, Romániában és Törökországban – méri a szélessávú internet elterjedtségét. A kutatás egyik fő következtetése, hogy bár Magyarországon dinamikusan nő a szélessávú kapcsolatok száma, az átlagos sávszélesség még messze elmarad a nyugat-európai átlagtól.

A hazai piacon jellemző előfizetési modell, hogy az akciós ajánlatok keretében az új előfizetők árengedményt kapnak az első néhány hónapban, utána viszont a normál tarifát fizetik. Egy 512 Kbps sávszélességű xDSL kapcsolat ára jellemzően árkedvezménnyel 2500 Ft körül alakult, az árkedvezmény megszűnése után 4500 Ft, ugyanez kábeles eléréssel 4000 Ft körül mozgott.

Az előfizetésekre jellemző, hogy a szolgáltatók általában hozzájárulnak a végberendezések árához, valamint az internetet más távközlési szolgáltatásokkal – a kábelcégek például televíziós és VoIP-szolgáltatással – egy csomagban kínálják.  

Piaci versenykörnyezet

A piaci három vezető szereplője a Magyar Telekom, a UPC és az Invitel, piaci részesedésük összesen 66%. A fennmaradó 34%-on a többi piaci szereplő osztozik.


Piaci áttekintés technológiák szerint

xDSL
2006-ban nagykereskedelmi DSL-szolgáltatást három vezető szolgáltató – a Magyar Telekom, az Invitel és a HTCC – kínált. (A HTCC – Invitel felvásárlással ezek száma a közelmúltban kettőre csökkent.)
A piacon nő a szabályozói nyomás annak érdekében, hogy a hurokátengedés egyszeri és havi díjai csökkenhessenek, ezzel elősegítve az alternatív szolgáltatók piacra lépését. 2006 nyarán 3000 átengedett előfizetői hurok volt.
 
Kábel
A kábeltévével felszerelt háztartások száma meghaladta a 2 milliót, az ország területének 75%-át fedi kábelhálózat, a háztartások 52%-ában van kábeltévé. A főbb piaci szereplők a UPC, a T-Kábel és a FiberNet.

Fix drótnélküli
Megtörtént a 3,5 GHz-es frekvenciaengedélyek kiosztása, összesen 5 szolgáltató között. A fix vezeték nélküli hozzáférés a bérelt vonal alternatívájává vált, mivel árazása annál alacsonyabb.

Egyéb
A T-Com és a PanTel Metro Ethernet technológiát alkalmaz a budapesti gerinchálózatban. Emellett már Magyarországon is tesztelik a Powerline technológiát, de a szolgáltatás elindítása még várat magára.

3G

Jelenleg Magyarországon a T-Mobile, a Pannon és a Vodafone rendelkezik UMTS-engedéllyel. A T-Mobile 2005 januárjában kezdte el 3G-hálózatának kiépítését, 2006 végére a szolgáltatás Budapesten és Debrecenben működött. A T-Mobile HSDPA-rendszere az országban elsőként 2006 áprilisában debütált.

WiFi és WiMAX

2006 első félévének végén 35 szolgáltató összesen 1041 hotspotot működtetett az ország területén. A vezeték nélküli internetkapcsolat jellemzően éttermekben, szállodákban, reptéri várókban és vasútállomásokon működnek. A 802.11b és 802.11g szabvány szerinti szolgáltatások ingyenesen vagy térítés ellenében használhatók.

WiMAX-előrejelzés

A szolgáltatók egyelőre kivárnak az üzemeltetés, a végberendezések, és a piacra lépés magas költségei miatt, így egyelőre nem létezik WiMAX-szolgáltatás, nincsenek működő bázisállomások.

Szélessáv az iskolákban
2006-ra Magyarország mind az 5500 állami iskolája szélessávú internethozzáférést kapott a Sulinet illetve Közháló programok keretében. Az iskolák 85%-ának xDSL típusú internetkapcsolata van, a többi VSAT-ot vagy kábeles internetet használ. Az átlagos sávszélesség 512 kbps.

 
 
 

Belépés

 

 

Regisztráció