"Az év informatikai újságírója" 2006
2006. december 10.
Az idén Hirschler Richard a HVG Háló főszerkesztője, Kovács Olivér a Klubrádió műsorvezető-szerkesztője, illetve Simon S. András a Figyelő külsős munkatársa kapta az Atigris Informatika Zrt. által alapított, „Az év informatikai újságírója” elnevezésű díjat.
A bíráló bizottság a kitüntetetteket minden évben olyan újságírók/szerkesztők közül választja ki, akik sokat tesznek az informatika népszerűsítéséért, átfogó képet festenek a magyarországi informatikai ágazatról, illetve jelentős, a nagyközönséget érintő hazai szakmai újdonságot mutatnak be.Hirschler Richárd ezt írja magáról:
Jómagam, mint a HVG egyik alapítója, társaimmal együtt, alig két évtizede még csak álmodni sem mertünk az információtovábbítás terén bekövetkezett forradalmi változásokról. Zakatoltak a telexgépek, ontották a végtelen, hírekkel teli szalagokat, gépírónők kopácsoltak szorgalmasan, az újságírók jegyzeteikből, vagy kazettás magnójukról diktálták anyagaikat. Igazi traumát jelentett, amikor az USA-ba kikerülve ösztöndíjasként, találkoztam a számítógéppel. Később Washingtonban, mint a Világbank globálisan terjesztett, több nyelven megjelenő hírlevelének szerkesztője, munkámat az internet nélkül már el sem végezhettem volna. Három éve újra itt élek Magyarországon, sorra jönnek az újabb és újabb csodák: DVD, pen-drive, wifi, internet-telefon, internet-tévé, médialejátszó, GPS, stb., stb. Az eszközök egyre kisebbek, és egyre nagyobb teljesítményre képesek. Körülöttünk szinte minden megváltozott, hogy én - mondhatni technikai analfabétaként - fokozatosan megbarátkoztam az okos pc-vel, a mozgékony laptoppal, abban óriási szerepe volt környezetemnek. Türelemmel, okos szóval hozták hozzám közelebb az informatika vívmányait. Ezt a felvilágosító munkát kell folytatnunk, szórakoztató, és mégis tárgyilagos módon tájékoztatni a közvéleményt, nem belenyugodni, hogy ma még a lakosságnak csak töredéke használja ki a szélessávú internet adta lehetőségeket. Nem vitás, a magunk eszközeivel kell segítenünk, hogy minél többen részesüljenek az információs társadalom áldásaiból.
Kovács Olivér így ír:
"Újságírói pályám remek példa arra, hogy mennyire átszövi már mindennapjainkat is az informatika, az internet, a számítástechnika - uram bocsá' annyira, hogy menekülni sem lehet előle. Világ életemben humán érdeklődésű voltam, első komoly kapcsolataimat az elektronika világával a kényszer szülte. Ha nem is voltam ott a magyar Internet bölcsőjénél, kora óvodáskorában már ismeretséget kötöttünk, hiszen a Kurír című napilap megszűnése után, 1998-tól két internetes portál alapításában is részt vettem: főszerkesztő-helyettese voltam a Magyar Netlap, majd a Netkapu című oldalaknak. Ezek után a Weborvos egészségügyi portál következett - a korábbi kettőtől eltérően itt a mai napig dolgozom, mint főszerkesztő-helyettes és csapatunk az elmúlt hat év alatt kétségkívül az ország egyik legnagyobb egészségüggyel kapcsolatos cikk-, és adatbázisát építette fel. A rádiózásban az informatikával való szoros kapcsolatom 2005 nyarán kezdődött: ekkor indult a Klubrádióban a Többet ésszel című magazin, amelyben műsorvezetőként - Lónyai László szerkesztő segítségével - hétről hétre igyekszünk informálni a hallgatókat az informatika, az információs társadalom életéről."
Simon S. András ezt írja:
“Végzett közgazdászként és újságíróként is úgy gondolom, hogy az informatika megkerülhetetlen téma. Nem csak azért, mert elengedhetetlen például egy statisztikai modell leprogramozásához vagy információgyűjtéshez, hanem olyan jelenség, ami megváltoztatja gondolkodásunkat, kultúránkat. Az információs iparág megjelenése – sajátosságainál fogva – rengeteg új közgazdasági modell megszületéséhez járult hozzá, az élet tempója pedig más lenne, ha nem ugranának fel percenként az RSS-ben érkező hírek.
Az informatikában az is szép, hogy még most is csak homályosan sejtjük, hogy hova vezet. A fejlődés exponenciális ütemű, nehéz trendeket meghatározni. Másrészről pedig elég egy jó ötlet, és jöhet holnap egy új Google, vagy YouTube, s nem csak nézünk, mint a moziban (vagy a videómegosztó szájton), hanem attól egy kicsit másként éljük meg az életünket is. Elég csak ehhez az interneten mindinkább gyarapodó közösségi oldalakra gondolni.
Egy ilyen történet krónikásának lenni nem könnyű: információrepeszek repülnek minden irányból a fejünk felé. De mindenképpen hálás.”
Kapcsolódó cikkek
- Az internetes cenzúra terjedésére figyelmeztet az Amnesty International
- SharePoint portál az ELTE-n
- Új internetes hírportál indult Békésben
- IT hálózatok teljesítmény-optimalizálása az Atigristől
- Internetes szerzőijog-védelmi szolgáltatást vesz igénybe az AP hírügynökség
- Növekvő netcenzúra világszerte
- Mobil tévézésben még elsők lehetünk
- A digitalizáció esélyt ad az új médiapolitikára
- Kelemen László lett az "Év információbiztonsági újságírója"
- Megsemmisített iratok - megszüntetett GVH-eljárás