Kezdődik a Neumann-verseny döntője

Valamikor Kovács Győző kedvenc diák-programozói versenye volt a szekszárdi, amely egykori gimnáziumában, a Garay-ban indult, és mindig az ő mentorságával rendeztek meg, akkor is, amikor a "Garay"-t már kinőtte, nemzetközivé vált, és - épp Kovács Győző javaslatára - felvette Neumann János nevét. Győző már nincs jelen az élők csapatában, mégis az ő szellemében kezdődik holnap, március 20-án, a "21.Neumann János Kárpát-medencei Informatikai Programtermék Verseny" döntője, amelynek az elnevezéséhez is hozzábiggyesztették, hogy "Kovács Győző szellemében".

A 2007-ben rendezett 3. Neumann versenyről írott cikkünkből ideidézünk néhány mondatot Kovács Győzőtől:

"Nem túl régen az egyik szomszédos országban jártam, ahol több iskolában is arról panaszkodtak, hogy a szakma, azaz az informatikai cégek – hiába tesznek bármit az iskolák – nem hajlandóak a diákokat támogatni, sőt – ha az iskola igazgatója nem eléggé tájékozott a számítástechnikai piacon – a beszerzések idején jól át is verik őket.
Én csak hallgattam a panaszokat, és amikor a panaszos hangok elapadtak, csak annyit jegyeztem meg, hogy 23. éve tart már a valamikor Garay versenynek hívott – ma Neumann versenynek nevezett – diák-számítástechnikai versenyem, ami – az indulás óta – a magyarországi számítástechnikai szakma támogatását élvezi, a díjakat mindig a számítástechnikai cégek adják össze. A cégek, miután közben a gazdasági és a politikai rendszer megváltozott, az elmúlt hosszú idő alatt szintén sokszor és sokat változtak, de egy dologban nem, hogy fontos volt számukra a diákság és a diák-számítástechnika, hiszen a 23 évvel ezelőtti versenyzők ma már a szakma legjobb művelői, akik ma a bennünket támogató cégeknél dolgoznak.
...
Azt biztosan tudjátok, hogy a 20. verseny után szerettem volna abbahagyni, miután nem volt jelentkező a folytatásra, én pedig eléggé megöregedtem ahhoz, hogy ezt a sikeres versenyt valaki másnak átadjam. Érdekes módon az elhatározásom kihirdetése után (a 20. Garay versenyen tettem) előbb a versenyző diákok kerestek meg az e-mailjeikkel, majd néhány iskola is, hogy folytassam, ők átveszik tőlem a rendezés terheit, csak azt szeretnék, hogy a verseny későbbi továbbfejlesztésének az ötleteit osszam meg velük, illetve vegyek részt a verseny döntőjének a lebonyolításában. A legállhatatosabb „pályázó” a szekszárdi I. Béla Gimnázium és Informatikai Szakközépiskola igazgatónője, Hajós Éva volt, akinek – végül is – igent mondtam. (Nehezen tud egy magamfajta fiatalember egy hölgynek „nem”-et mondani.) Ráadásul nem sokkal a Neumann-év előtt Szekszárd város önkormányzata a város díszpolgárává választott. Így még nehezebb volt „nem”-et mondanom. Miután éppen a Neumann centenáriumi év volt, magától értetődően az újra kezdett versenynek a Neumann verseny nevet adtam. Rohan az idő, jövőre már a 4. Neumann versenyt rendezzük.El kell mondanom, hogy mind a Garay, mind a mai napig a mostani Neumann versenyt nem csak a szakma, hanem a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság, az I. Béla Gimnázium és Informatikai Szakközépiskola, valamint Szekszárd város és a Tolna Megyei Önkormányzat is jelentős mértékben támogatja. Az NJSZT támogatása nélkül különösen nekem lenne nehéz a két verseny közötti időszakban a szervezéssel kapcsolatos teendőket elvégeznem. A következő időszakban minden szervezési munka még nehezebb lesz, ugyanis szeretném, ha az eddigieknél jobban vennének részt a versenyen a környező országok magyar iskoláinak a diákjai, amelyek közül a legelfogadottabb (legnevesebb) iskolákat az év során személyesen fogom felkeresni.Talán nem tűnik szófecsérlésnek, ha a mellékelt beszámolóhoz hozzáteszem: a verseny kiszélesítésének egyik eszköze lesz, hogy a szomszéd országok idegen anyanyelvű diákjainak is lehetővé tesszük a részvételt, azzal a feltétellel, hogy angolul mutathatják be versenyfeladataikat. Már eddig is észrevettem, hogy a környező országok nem magyar diákjai nem csatlakoztak a magyarellenes hangulathoz, már több nem magyar iskolában is voltam, ahol – tolmács közreműködésével – előadást tartottam a magyar számítástechnika történetéről, amit nemcsak a diákok, hanem néhány településen – pl. a Vajdaságban – a felnőttek is végighallgattak. Azt mondták: „Meg kell ismernünk a szomszédokat.”

Kovács Győző elképzelései szerint, az ő szellemében azóta is évről évre megrendezik a versenyt, az idei döntő sokszínű mezőnyében 5-12. évfolyamos versenyzők találhatók, Kolozsvártól Zentáig. A március 20-21-i döntő programja:

 

A döntőbe jutott versenyzők:

 

English Summary

The 21st Neumann János Carpathian Basin Informatics Program Product Competition, honoring the legacy of Győző Kovács, commences on March 20, 2025. Originally known as the "Garay" competition, it was initiated at the Garay János Secondary School in Szekszárd, Hungary, with Kovács's mentorship. Over time, it expanded internationally and adopted the name of John von Neumann, reflecting its broader scope.

Győző Kovács, a prominent figure in Hungarian computing, played a pivotal role in the competition's development. He emphasized the importance of industry support for educational initiatives, noting that many former participants have become leading professionals in the field. In response to his desire to pass on the organizational responsibilities, the I. Béla Gymnasium and Informatics Vocational School in Szekszárd, led by headmistress Éva Hajós, took over the event's organization. This transition ensured the competition's continuity and growth.

 

The upcoming final features a diverse group of students from grades 5 to 12, showcasing the competition's inclusive nature and its commitment to nurturing young talent in informatics across the Carpathian Basin.

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció