2025-ben a tudatos utazás lesz a nyerő

Bár a nemzetközi turizmus visszatért a világjárvány előtti szintre, az utazási motivációk jelentős változásokon mentek keresztül. Ma már nem ugyanazok a helyek és nem ugyanazok az okok vonzzák az utazókat, mint pár évvel ezelőtt. A Repjegy.hu legfrissebb trendkutatása szerint az élményszerzés mellett egyre fontosabbá válik, hogy úgy utazzunk, hogy ne hagyjunk nyomot, ugyanakkor olyan helyeket keressünk, amelyek akár életre szóló változásokat hozhatnak.

A nemzetközi turizmus visszaállt a koronavírus előtti szintre, és tavaly 1,4 milliárd ember utazott világszerte – állapította meg az ENSZ Turisztikai Világszervezete (UNWTO). Az előrejelzések szerint a növekedés 2025-ben is folytatódik, de az utazók között új motivációk is megjelentek.

 

Az új kulcsszó: tisztelet

 

A 2025-ös várható utazási trendek, amelyek nagyrészt az előzetes foglalások alapján alakultak ki, azt mutatják, hogy bár az iparág látszólag visszatért a pandémia előtti időszakhoz, az utazók új szempontokat keresnek. A Lufthansa Innovation Hub 2024-es globális trendfelmérése szerint míg régebben az élmény, szórakozás és pihenés volt a legfontosabb motiváció, addig ma már a fenntarthatóság, az ökoturizmus, a transzformációs utazások és a túlturizmus elkerülése kerül előtérbe. „Az új trend lényege, hogy az utazók nem csupán pihenni szeretnének, hanem tisztelettel fordulnak más kultúrák, más emberek életminősége és a környezet iránt. 2025-ben ez jelentős hatással lesz az utazási szokásokra” – emeli ki Holczinger Zoltán, a Repjegy.hu online üzletágvezetője.

 

Transzformációs utazás: az életminőség az új luxus

 

A transzformációs utazás kifejezés nem új, és már több mint tíz éve összefonódik a wellness-turizmus növekedésével. Ilyen utazások során a cél a fiatalodás, a lelki inspiráció és a személyes fejlődés, például jóga, mindfulness, vagy spiritualitás révén. A Lufthansa kutatásai szerint a wellness-központú turizmus 2025-ben egy új szintre lép: egyre többen keresnek olyan helyeket, ahol a hangsúly az egészségmegőrzésen és a személyes fejlődésen van. A transzformációs utazások során az utazók konkrét egészségi célokkal, például orvosi kezelésekkel, személyre szabott táplálkozási tanácsokkal és alternatív terápiákkal keresnek új élményeket. „A fenntarthatóság és a zöld szempontok egyre fontosabb szerepet kaphatnak ebben a trendben is 2025-ben” – mutatott rá Holczinger Zoltán.

 

 

Ne hagyjunk nyomot

 

A fenntarthatóság nem csupán egy divatos irányvonal, hanem az utazók elvárásává vált. A klímaválság világossá tette, hogy nem kihasználhatjuk tovább a bolygónkat és a kulturális értékeket. „Az öko, zöld és környezetbarát fogalmak ma már szinte alapvetőek, még a tömegturizmusban is, nemcsak nemzetközi szinten, hanem Magyarországon is. A Repjegy.hu kérdőíves felmérése alapján a magyar válaszadók 73,9%-a szívesen választana fenntartható légitársaságokat, míg 87,8%-uk fontosnak tartja a környezetbarát megoldásokat, például fenntartható szállásokat vagy helyi közlekedést” – foglalja össze a trendeket Holczinger Zoltán. 2025-ben még erőteljesebben jelenhet meg a „ne hagyjunk nyomot” filozófia: az utazók egyre inkább a kisebb ökológiai lábnyomot hagyó utazásokat keresik, még távoli desztinációk esetén is. Az emberek egyre inkább a helyi termékeket, közösségi élményeket részesítik előnyben, miközben elkerülik a túlzsúfolt látványosságokat.

 

Eldugott helyek, járatlan ösvények

 

A túlturizmus egyre komolyabb problémát jelent: olyan városok, mint Velence, Barcelona vagy Athén már korlátozásokkal próbálják csökkenteni a látogatószámot. Ezzel párhuzamosan a „Restricted Travel” trend is egyre népszerűbbé válik, amely nemcsak a geopolitikai akadályokat, hanem a túlturizmus csökkentésére irányuló intézkedéseket is magában foglalja. A kutatás szerint a magyar utazók 72,3%-a családjukkal vagy barátaikkal indul útnak, és sokan keresnek autentikus, stresszmentes élményeket kínáló helyeket. „A Repjegy.hu által népszerűsített úti célok, mint Nizza, Bari, Aiya Napa (Ciprus) vagy Kairó, könnyen elérhetőek olyan eldugott városok vagy falvak, amelyek nyugodtabb, autentikus élményeket kínálnak” – mondja Holczinger Zoltán.

 

2025-ben a tudatos és értékvezérelt utazások kerülnek előtérbe, ahol az élmények mellett az is fontos, hogy milyen hatást gyakorolunk a világra. Ez az új irány tiszteletteljesen kezeli a kulturális örökséget, védi a helyiek életminőségét, miközben a kevésbé ismert helyek is nagyobb figyelmet kapnak a globális turizmusban.

 

English Summary

Although international tourism has returned to pre-pandemic levels, travel motivations have shifted significantly. Today's travelers prioritize sustainability, eco-tourism, and transformational experiences that not only offer relaxation but also respect local cultures and environments. The trend towards "leave no trace" is growing, with an increasing focus on minimizing ecological footprints. 2025 is expected to be the year of conscious, value-driven travel, where exploring hidden gems and authentic experiences take center stage.

 

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció