Új AI kurzus a Debreceni Egyetemen
2025. február 13.
Egyedülálló és hiánypótló szabadon választható kurzust indít a Debreceni Egyetem Informatikai Kara Korszerű mesterséges intelligencia címmel. A tizenhárom héten át tartó képzésben résztvevők átfogó képet kaphatnak az MI alapvető fogalmairól, működési elveiről és gyakorlati alkalmazásairól.
A kurzus elsődleges célja, hogy széles körű tudásanyagot kínáljon azoknak a hallgatóknak, oktatóknak, egyetemi dolgozóknak, akik érdeklődnek a technológia iránt. A többféle szakterületet, így például a művészeteket, a kreatív iparágakat, az orvos- és a gazdaságtudományt, az etikát, a robotikát, a felhőtechnológiát, az adat- és kibervédelmet, valamint az agráriumot egyaránt érintő kurzust online formában hirdeti meg az Informatikai Kar.
– Leginkább azokkal a folyamatokkal szeretnénk foglalkozni, amik napjainkban zajlanak a világban és melyekben meghatározó szerepet játszik az MI-technológia. Vendégoktatói körben is kifejezetten pozitív a fogadtatása a hamarosan induló képzésünknek. Ennek köszönhetően arra is van lehetőség, hogy különféle tudományterületről külsős szakemberek vegyenek részt az oktatásban. A hallgatók részéről is egyre többször megfogalmazódik a kérdés, hogy miként lehetne behatóbban megismerkedni a mesterséges intelligenciával azon túl, hogy rendszeresen használják például a ChatGPT-t. Egy olyan kurzust indítunk, ami az MI eszközök egyszerű használatánál mélyebb, szélesebb körű ismereteket kínál, melyek akár be is építhetők a napi munkavégzésbe. Emellett a mesterséges intelligencia tudományos munkában történő alkalmazhatóságát is szeretnénk bemutatni. Utóbbin belül felhívjuk arra is a figyelmet, hogyan használható az MI például egy szakdolgozat vagy egy kutatói munka elkészítésekor. Mivel a Debreceni Egyetem multidiszciplináris jellege rendkívül erős, a lehető legtöbb tudományterületet érinteni fogjuk az oktatás során – mondta Hajdu András, a Debreceni Egyetem Informatikai Kar dékánja.
A kari vezető kiemelte: elkerülhetetlen, hogy idővel az egyes szakterületek összekapcsolódjanak, illetve hogy egy-egy komolyabb fejlesztésben többféle tudományterület működjön együtt, ebben pedig a mesterséges intelligencia a közös pont. A képzés legfőbb célja, hogy közérthetően, de átfogó és széles körű tudást szerezhessenek a képzésre jelentkezők, valamint, hogy ezeket az ismereteket megfelelőn alkalmazhassák a gyakorlatban. Hajdu András hozzátette, hogy a háromkredites kurzussal a társadalom figyelmét kívánják ráirányítani a technológia előnyeire és lehetséges alkalmazásaira.
Többek között a mindennapi MI-használat, így például az okostelefonos asszisztensek, a chatbotok, az önvezető autók esetében történő alkalmazási lehetőségek, valamint a felügyelt és felügyelet nélküli tanítás, a nagy nyelvi modellek, a kreatív tartalom generálása (kép, zene, videó), a személyre szabott orvoslásban megjelenő mesterséges intelligencia is a kurzus tematikájába tartozik.
A Debreceni Egyetem bármely karának hallgatói mellett oktatók vagy akár hivatali dolgozók is jelentkezhetnek a kurzusra. A részvételhez nem szükséges informatikai előképzettség vagy programozói tudás. A kurzus várhatóan néhány napon belül elérhető lesz a NEPTUN – Elektronikus Tanulmányi Rendszer jelentkezési felületén, a hallgatók ezen keresztül, a Debreceni Egyetem oktatói és dolgozói pedig ide kattintva tudnak jelentkezni
A téma iránt komolyabban érdeklődők a Hajós György Adattudományi Szakkollégium MI műhelyéhez is csatlakozhatnak.
English Summary
The University of Debrecen's Faculty of Informatics is launching a unique elective course called "Modern Artificial Intelligence." The 13-week course offers a comprehensive introduction to AI concepts, principles, and practical applications, targeting students, teachers, and university staff interested in the technology. It covers a wide range of fields, including arts, creative industries, medicine, economics, ethics, robotics, cloud technology, data and cybersecurity, and agriculture. The course is offered online and aims to provide deeper knowledge beyond basic AI tools like ChatGPT. Participants will learn how to apply AI in daily work and scientific research. The course is open to all students, teachers, and staff, and no prior IT or programming knowledge is required.
Kapcsolódó cikkek
- Hogyan vált a mesterséges intelligencia és egy magyar bankszámla egy csalás főszereplőjévé?
- A jelen tudománya és a jövő tudósai az Informatikai Karon
- Akár 12 000 tesztabroncs gyártását spórolhatja meg a Bridgestone új virtuális szimulátorával
- A Bridgestone integrálja a mesterséges intelligenciát a gumiabroncs-fejlesztésbe
- Ez lesz a következő évtized meghatározó technológiája
- Egyre inkább elfogadott a mesterséges intelligencia Németországban
- Az AI jövője az üzleti világban
- Mi várható az SAP szerint az AI-ban 2025-ben?
- A jövő megoldásai: több egészségügyi kutatás-fejlesztés is sikerrel zárult a Széchenyi-egyetemen
- Jövőformáló egészségügyi innovációk