Mi a jó üzleti terv alapja?

A mai gyorsan változó, kiszámíthatatlan és gyakran bizonytalan gazdasági környezetben minden vállalkozás számára kulcsfontosságú, hogy időben és megfelelően reagáljon a felmerülő kihívásokra. Az üzleti rezíliencia nem csupán azt jelenti, hogy a cégvezetők felismerik a lehetséges problémákat, hanem azt is, hogy előre kidolgozott megoldásokkal rendelkeznek, vagyis tudatos tervezéssel készülnek a váratlan helyzetekre.

A vállalkozás pénzügyi stabilitásának biztosításához elengedhetetlen a folyamatos likviditásfenntartás, a kockázatok felmérése és kezelése, a költségkontroll, a bevételek diverzifikálása, valamint a finanszírozási lehetőségek nyomon követése. Az éves pénzügyi üzleti terv segít nemcsak a bevételek és kiadások megtervezésében, hanem a hosszútávú stabilitás biztosításában is.

 

Miért létfontosságú, hogy a cégünk rendelkezzen éves pénzügyi tervvel? 

• Segít a célok kitűzésében és az elért eredmények nyomon követésében.

• Javítja a vállalkozás pénzügyi stabilitását.

• Biztos alapot teremt a döntéshozatalhoz.

• Elősegíti a pénzügyi mutatószámok folyamatos figyelemmel kísérését.

• Stabilitást és biztonságot nyújt nagy gazdasági változások esetén is.

• Az a cég, amelyik rendelkezik éves pénzügyi tervvel, hatalmas versenyelőnyre tesz szert a piacon.

 

A tervezés nem csupán a bevételek és kiadások előrejelzésére terjed ki, hanem a vállalkozás teljes erőforrástervezésére is. Ide tartozik a likviditás fenntartása, a mérleg és cash-flow előrejelzése, valamint az éves beruházások megtervezése.

 

A bevételi terv összeállításakor fontos szempontok az értékesítési célok meghatározása, a piaci kereslet helyes felmérése, a versenytárselemzés, új termék és/vagy szolgáltatás bevezetésének eldöntése, az árképzési stratégia, és az év közbeni szezonalitás figyelembevétele.

 

Freepik

 

A ráfordítások tervezésekor figyeljünk a legfontosabb költségtételek azonosítására, az állandó és változó költségek szétválasztására, az infláció, árfolyam és árváltozások lehetséges hatásaira, és építsünk be tartalékokat váratlan kiadásokra. Nem elhanyagolható szempont, hogy az éves tervezés jó alkalom a költségcsökkentési lehetőségek keresésére is.

 

Sok vállalkozás megáll az éves eredményterv elkészítésénél, holott ahhoz, hogy a kitűzött pénzügyi célt elérjük elengedhetetlen a megfelelő erőforrások biztosítása is. 

 

Ezért fontos, hogy a tervezés kiterjedjen:

• a létszámra,

• a termelési és szolgáltatási kapacitásokra,

• az értékesítési és logisztikai erőforrásokra,

• az új technológiákra és szakmai fejlesztésekre,

• a szükséges pénzügyi források előteremtésére.

 

A strukturált eredménytervezés után, egy szinte automatizálható lépés a vállalat likviditási és vagyon tervének összeállítása. A folyamatos fizetőképesség fenntartása elengedhetetlen a biztonságos működéshez, erre kiemelt figyelmet kell fordítani.

 

„Egyéni vállalkozás esetén mi magunk is elkészíthetjük az üzleti tervet – erre létrehoztunk edukációt (a pénzügyi tudatosság növelés érdekében, kéthavonta kerülnek megrendezésre ingyenes webináriumaink) –, nagyobb vállalkozás esetén azonban érdemes pénzügyi szakembert is bevonni az üzleti tervezésbe” – mondta Kelemen Kálmán, az Ifinance Kft. ügyvezetője.  

 

Egy gondosan kidolgozott, havi bontású pénzügyi terv csak akkor nyújt valódi értéket a tulajdonos vagy vállalatvezető számára, ha segít nyomon követni a cég pénzügyi mutatóit az év során. Az aktuális számok és a terv összevetése alapján megalapozott, stratégiai döntések hozhatók.

 

Ehhez elengedhetetlen egy részletes, a pénzügyi terv szerkezetét és mutatószámait követő, legalább havi rendszerességű vezetői pénzügyi riport összeállítása.

 

A tervezés során célszerű elkerülni a leggyakoribb hibákat: a túlzott optimizmust a bevételi előrejelzésekben, a költségek alábecslését, a cash flow figyelmen kívül hagyását, a megfelelő tartalékok hiányát, valamint a kockázatelemzés elmaradását.

 

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció