ABB: 2024. IV. negyedévi eredmények
2025. január 31.
„Büszke vagyok a munkatársainkra, akik rekordmagas árbevételt, működési EBITA-t és árrést értek el. Arra számítok, hogy 2025 ismét a fejlődés, az előrelépés éve lesz, amely során továbbra is kihasználhatjuk az ABB Way menedzsment rendszerünkben és az erős piaci pozícióinkban rejlő lehetőségeket.” – mondta Morten Wierod, vezérigazgató.
2024. IV. negyedév
• Rendelésállomány: 8,1 milliárd $, +6%; összehasonlító alapon* +7%
• Árbevétel: 8.6 milliárd $, +4%; összehasonlító alapon +5%
• Működési eredmény: 1 169 millió $; marzs: 13,6%
• Működési EBITA*: 1 434 millió $; marzs*: 16,7%
• Alap EPS: 0,54 $, +7%**
• Üzemi tevékenységek cash-flow-ja: 1 537 millió $; -19%
2024. teljes év
• Rendelésállomány: 33,7 milliárd $, 0%; összehasonlító alapon* +1%
• Árbevétel: 32,9 milliárd $, +2%; összehasonlító alapon +3%
• Működési eredmény: 5 071 millió $; marzs: 15,4%
• Működési EBITA*: 5 968 millió $; marzs*: 18,1%
• Alap EPS: 2,13 $, +6%**
• Üzemi tevékenységek cash-flow-ja:4 675 millió $; +9%
• Befektetett tőke megtérülése: 22,9%
• Javasolt osztalék: 0,90 CHF/részvény
Vezérigazgatói összefoglaló
A negyedik negyedévben az eredménykimutatás gyakorlatilag minden tétele javulást mutatott az előző évhez képest, a 3,9 milliárd dolláros éves szabad cash flow-val pedig elértük azt a célunkat, hogy a tavalyi évhez képest e téren is előrelépést érjünk el. Az előző negyedévhez képest az általános értékesítési feltételek érdemben nem változtak, így a negyedik negyedévben a szokásos mutatókat láthattuk, azaz a korábbi előrejelzésünknek megfelelően negatív book-to-bill arányt, valamint gyengébb rendelésállományt és árrést tapasztaltunk.
A piaci feltételek általában véve továbbra is kedvezően alakulnak, így a negyedik negyedévben összehasonlító alapon mért 7%-os rendelésállomány-növekedés elérésével jól zártuk az évet. Ezt a növekedést az Energetika üzletág nagyon erőteljes növekedése, különösen az adatközpontok és a közművek szegmensében tapasztalt erős kereslet, valamint az épületek szegmens pozitív eredményei segítették. A gyártásautomatizálás terén a vevői aktivitás mértéke az előző negyedévhez viszonyítva nem változott. A Robotika és Gyártásautomatizálás üzletág rendelésállománya éves alapon növekedett, jóllehet ezt a pozitív változást a tavalyi nagyon alacsony bázisról sikerült elérnünk. A szokatlanul viharos piaci időszakot követően az üzletág intenzív ügyféltájékoztatási tevékenységet fejtett ki a meglévő rendelésállomány újbóli megerősítése érdekében. A folyamat eredményeként néhány megrendelés kikerült a teljesítendő rendelésállományból, ami kihatott a negyedévi rendelésnövekedés mértékére. Továbbra is úgy véljük, hogy az első negyedév vége felé vagy legkésőbb a második negyedév során lassan véget ér a gépgyártók készletkiigazítása. A Folyamatautomatizálás üzletág újabb negyedévet zárt pozitív book-to bill aránnyal, és a kihívást jelentő nagy megrendelések összehasonlíthatósága ellenére a rendelésállomány csak kismértékben csökkent a tavalyi évhez képest. A Hajtások üzletágban pozitívan alakultak a rövid ciklusú megrendelések, bár ezek mértékét ellensúlyozta a projektmegrendelések csökkenése.
Örömömre szolgál, hogy néhány divízió felvásárlásokat jelentett be, amelyek lezárásukat követően mintegy 200 millió dolláros éves többletbevételt jelentenek az alacsony szén-dioxid-kibocsátású megoldásokhoz kapcsolódóan. Néhány divízió befektetéseket hajtott végre technológiai start-up vállalkozásokba, többek között ipari szimulációs szoftverekbe és az elektromos infrastruktúra valós idejű elemzéseibe. Ezekre a kockázati tőkebefektetésekre úgy tekintek, mint saját K+F erőfeszítéseink kiterjesztésére. K+F-szakembereink többsége a digitalizációval, a mesterséges intelligenciával és a szoftverek fejlesztésével foglalkozik. Az ügyfélértéket teremtő K+F-beruházások egyik jó példája az ABB Ability™ Genix Copilot piaci bevezetése. Ez a generatív MI-megoldás hatalmas mennyiségű adat kontextusba helyezésével és intuitív módon felhasználható, döntéstámogató adatelemzési eredményekkel segíti az energetikát, a közműszolgáltatókat és más iparágakat a hatékonyság, a termelékenység és a fenntarthatóság javításában.
Az ABB sikeres innovációs tevékenységének újabb bizonyítékát jelzik azok az új megrendelések, amelyek egyedi, középfeszültségű HiPerGuard szünetmentes tápegységünkre (UPS) érkeztek, és amelyek adatközpontokban való használatra készültek. Úgy véljük, hogy a HiPerGuard középfeszültségű UPS tápegységünk használatával segíthetünk ügyfeleinknek az adatközpontok következő generációjának újratervezésében, hogy csökkentsék a komplexitást, a beruházási kiadásokat és energiahatékonyabbá váljanak, és elősegítsük a zökkenőmentesebb UPS-kompatibilitást a szerverállványok energiaigényének mesterséges intelligencia által vezérelt növekedésével.
2024 rekordévet jelentett az árbevétel, a bruttó árrés, a működési EBITA-eredmény és a marzs tekintetében. A 18,1%-os működési EBITA-marzs elérésével újabb lépést tettünk a célsávunk felső határa felé. Az egy részvényre jutó nyereség 6%-kal nőtt. 3,9 milliárd dollár szabad cash flow-t termeltünk, ami 12%-os szabad cash flow-marzsnak1 felel meg. Az előző évi időszak kihívást jelentő nagy rendelésállománya ellenére összehasonlítható alapon is sikerült némileg javítanunk az rendelésállomány nagyságát. Összességében ez az ABB csapatának kiváló teljesítményét mutatja, és véleményem szerint jól jelzi erős piaci jelenlétünket, az ügyfélértékteremtés képességét, valamint a belső hatékonyság további javítására irányuló folyamatos erőfeszítéseink sikerét.
2025-ben továbbra is folytatjuk stratégiánk megvalósítását, amelynek célja, hogy az ABB Way működési modellt még inkább bevezessük divízióinkba, és ezáltal további hosszú távú elszámoltathatóságot, átláthatóságot és gyorsaságot teremtsünk. Erős mérlegünk támogatja az akvizíciókat, és jó látni, hogy ezen a területen is kezdünk lendületbe jönni.
A már bejelentett, de még be nem fejezett ügyletek alapján azzal számolunk, hogy meg kell közelítenünk a felvásárlásalapú növekedésre vonatkozó hosszú távú célszámainkat. Emellett a tőkeallokációs elveinkkel összhangban folytatni kívánjuk a részvény-visszavásárlásokat. Tisztában vagyunk a piaci bizonytalansággal, és azzal, hogy az árfolyamváltozások – főként a dollár felértékelődése miatt – jelenleg kedvezőtlenül hatnak a bejelentett számokra. Mindezek ellenére arra számítunk, hogy ez az év is javuló nyereségességet, a jó cash-flow-t és a pozitív book-to-bill mutatót hoz majd.
Az Igazgatótanács úgy döntött, hogy részvényenként 0,90 svájci frankos rendes osztalék fizetését javasolja, szemben az előző évi 0,87 svájci frankkal. Egy új, nagyobb, akár 1,5 milliárd dolláros részvény-visszavásárlási programot is el kívánunk indítani, amely 2026. január 28-ig tart.
Kilátások
Várakozásaink szerint 2025 első negyedévében az összehasonlító alapon számított bevételek növekedése az egyszámjegyű tartományba esik, a működési EBITA-marzs pedig nagyjából stabil marad az előző év azonos időszakához képest.
A 2025-ös teljes évre vonatkozóan pozitív book-to-bill értéket, összehasonlító alapon mérve egyszámjegyű, közepes nagyságrendű árbevétel-növekedést, illetve a működési EBITA-marzs éves bázisra vetített javulását várjuk.
Kapcsolódó cikkek
- Újabb Schneider Electric üzem lett Példakép
- Új vezetők a MediaMarkt Magyarországnál
- Rekordárbevételt ért el az LG 2024-ben
- Három éves nagyszabású terv mentén alakul GenAI-alapú vállalattá a Konecta
- Új ügyvezető az iCentre élén
- Új logisztikai vezető a Schneider Electric gyöngyösi gyárában
- Az ABB bemutatja „Kőbe zárt zene” sorozatának legújabb részét
- 9 év után új elnök az IAB Hungary élén
- Lénárt Viktor AI-támogatott HR-megoldásokat fejlesztő céget indít
- Végleges az OXO Technologies Holding és a 3TS Capital Partners egyesülése