Hatékonyabbá válik a MÁV pályakarbantartó és -felújító járműparkjának működtetése
2024. december 31.
Műholdas nyomkövető egységekkel szereli fel a Magyar Államvasutak Zrt. azokat a járműveit, amelyek többek között a pályahálózat, a biztosítóberendezések és felsővezetékek üzemszerű működtetésének biztosításában vesznek részt. A pályakarbantartási és -felújítási munkálatok elvégzéséhez használt munkagépek igénybevételének optimalizálása érdekében kiírt pályázatot megnyerő i-Cell emellett kifejezetten a MÁV számára kifejlesztett egy olyan átemelő szolgáltatást is, amely lehetővé teszi, hogy a meglévő térinformatikai rendszerükben elemezzék ki a beérkező adatokat. Mindez sokkal hatékonyabbá és gazdaságosabbá teszi a járműpark menedzselését.
Nemcsak fejlesztési, hanem jelentős gazdaságpolitikai előrelépést is jelent, hogy a MÁV műholdas nyomkövető egységeket szereltet a pályakarbantartási és -felújítási munkákat végző járműveibe. Eddig csak a személy- és teherszállításban használt járműveken, mozdonyokon működtek ilyen berendezések – ezek teszik lehetővé többek között a szerelvények valós idejű helyzetének és sebességének térképen történő megjelenítését és az adatok folyamatos elemzését.
Az erről szóló pályázatot az i-Cell nyerte és már meg is kezdte az eszközök beszerelését a 150 járműbe, amelyek az egész országban szolgálatot teljesítenek. „Mivel a sínek többnyire a lakott területeken kívül, azoktól távol futnak, így fontos volt egy olyan szolgáltató választása a GSM kommunikációra, amellyel folyamatosan biztosítható a valósidejű nyomkövetés. Ennek kiválasztása egy redundás eszköztesztelési folyamatot követően történt” – jelentette ki a telematikai cég operatív elnöke. Farkas Károly elmondta: a jelentős járműpark jobb menedzselését szolgálja az a saját fejlesztésű szolgáltatás, amellyel az adatokat a MÁV a saját térinformatikai platformjára tudja átemelni és ott elemezni. „A nem szokványos környezetből érkező információk nem standard, hanem egyedi, speciálisan fejlesztett, zárt rendszerekbe futnak be, ezért kompatibilissé kellett tennünk a két szisztémát” – magyarázta a telematika szakértő.
„Így az üzemeltetésben résztvevő valamennyi jármű akár egyszerre is látható a MÁV szakemberei számára, sokkal tervezhetőbbé, átláthatóbbá és kiszámíthatóbbá téve a szükséges munkálatokat, akár darut, akár munkagépet, gépláncot vagy éppen a karbantartókat kell egy adott helyre, adott időre szállítani” – hangsúlyozta Farkas Károly, megjegyezve: mindez időben és így pénzben is kifejezhető megtakarítást eredményez, hozzájárulva a MÁV gazdaságosabb, hatékonyabb működéséhez, valamint a fejlődési céljaik eléréséhez.
Kapcsolódó cikkek
- Műholdas nyomkövetőt kapnak a MÁV karbantartó járművei
- EMMA már a MÁV appban is!
- Kékszalag: nyomkövető rendszert fejlesztett a Széchenyi-egyetem a vitorlásszövetséggel és a Telekommal partnerségben
- A vasútállomások kijelzőin szereplő adatok már elérhetőek az okostelefonokban is
- Jövőre az autóbuszok is használatarányosan fizetik az útdíjat
- 10 éves az útdíjfizetés
- Tájékoztató weboldal a vármegye- és országbérlet előnyeiről
- Átadta a Volánbusz üzemanyag kontrolling- és flottamenedzsment rendszerét az i-Cell
- Az i-Cell nyerte a Volánbusz tenderét
- Hamarosan eléri az egymilliót a MÁV app és az Elvira regisztrált felhasználóinak száma