Új elnökkel és részben új elnökségi tagokkal folytatja működését a Neumann Társaság

Tisztújító Közgyűlést tartott 2024. november 25-én a Neumann Társaság, Magyarország legrégebbi, 1968-ban alapított informatikai társasága, amely új elnökkel, Prof. Dr.  Kovács Leventével, az Óbudai Egyetem rektorával, és részben új elnökségi tagokkal bővülve kezdi meg következő három évét.

A Neumann János Számítógéptudományi Társaság 2024. november 25-i Tisztújító Közgyűlésén Prof. Dr. Kovács Levente villamosmérnököt, az Óbudai Egyetem (ÓE) egyetemi rektorát választották meg az NJSZT új elnökéül a következő hároméves időszakra. 

 

Kovács Levente 2000-ben diplomázott a Temesvári Műszaki Egyetemen (TME), PhD fokozatát a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen védte meg 2008-ban, majd 2013-ban az ÓE-n habilitált, 2024-től pedig a Magyar Tudományos Akadémia doktora (DSc). Kutatási területe modern irányításelmélet és élettani szabályozások, elsősorban a cukorbetegség és a daganatterápia tématerületeken. Több mint 500 tudományos cikket publikált. Kumulált impakt faktora 200 fölötti, h-indexe 33, hivatkozásai száma 4500+, a Stanford 2% adatbázis által jegyzett kutató. 

 

„Örömömre szolgál, hogy egy olyan jól működő, elismert társaság irányítását vehetem át, amely több mint fél évszázaddal ezelőtt rengeteget tett Magyarországon az informatika meghonosításáért, az utóbbi évtizedekben pedig a digitális készségek általános elterjesztésében és az informatikai örökség méltó megőrzésében is jeleskedett. A jövőben szeretném még jobban megerősíteni a Neumann Társaság brandjét, építkezve az ICDL képzési rendszer és az informatikai tehetséggondozás által biztosított stabil alapokra - és szeretném, ha a nemzetközi tudományos életben is a névadó Neumann János elismertségének megfelelő pozíciót foglalna el a szervezet” – foglalta össze a Társasággal kapcsolatos szándékait Prof. Dr. Kovács Levente, a NJSZT frissen megválasztott elnöke.

 

 

A Neumann Társaság 2024-ben megválasztott alelnökei

 

A Tisztújító Közgyűlésen a Társaság tagsága mind a hat alelnökjelölt megválasztását megszavazta.

 

● Dr. Benedek Csaba, a HUN-REN SZTAKI Gépi Érzékelés Kutatólaboratóriumának tudományos tanácsadója és kutatócsoport-vezetője, aki 2019 elejétől az NJSZT egyik legaktívabb szakosztályának elnökeként (KÉPAF – Képfeldolgozók és Alakfelismerők Társasága) már tapasztalatot szerzett a társaságon belüli, eredményes munkában és nemzetközi IT szakmai testületekkel is kapcsolatot ápol.

 

● Dr. Gulyás László, az ELTE Mesterséges Intelligencia Tanszékének docense és az Ipari-Akadémiai Együttműködési Intézet igazgatóhelyettese, az EIT Digital budapesti csomópontjának korábbi igazgatója évtizedek óta elkötelezett NJSZT-tag, karrierjét 1990-ben a társaság által felkészített diákolimpikonként kezdte. Az akadémiai és az üzleti világ közötti kapcsolattartási tudását fogja tudni kamatoztatni a Társaság érdekében is, valamint folytatja munkáját a mesterséges intelligencia diákolimpiák és a tehetséggondozási alumni területén.

 

● Dr. Horváth Gyula, az ELTE Informatikai Kar Média- és Oktatásinformatikai Tanszék címzetes egyetemi docense. A tehetséggondozásba az 1990-es évek elején kapcsolódott be, a programozási versenyek és a programozásoktatás automatikus értékelőrendszerének megalkotója és üzemeltetője. A Magyarország által rendezett Közép-Európai Informatikai Diákolimpiák tudományos bizottságának elnöke volt.  2002 óta a magyar IOI csapatok vezetője, e tisztségében feladata a csapat tagjainak kiválasztásának és felkészítésének irányítása. 

 

● Dr. Kertész Gábor, az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Karán egyetemi docens, kutatási dékánhelyettes. Kutatási területe az alkalmazott gépi tanulás, a mély metrikus tanulás. A Karon működő Alkalmazott Gépi Tanulás kutatócsoport vezetője. Tagja az IEEE-nek, a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Labornak, valamint az NJSZT-nek, ahol a High Performance Computing szakosztály alapító elnöke. MTA köztestületi tag. 2017-ben, 2018-ban, 2021-ben és 2022-ben elnyerte az Új Nemzeti Kiválósági Program ösztöndíját doktori hallgatói, doktorjelölti, majd posztdoktori kategóriákban. 2019-ben a Társaság Kemény János-díjjal tüntette ki.

 

● Dr. Kürti Sándor, üzletember és a KÜRT Zrt. társalapítója, amelynek jogelődjét testvérével, Kürti Jánossal alapította 1989-ben. A KÜRT egy évtized alatt világhírű adatmentő vállalkozássá vált, több kontinensen alapított leányvállalatot. A társaság KÜRT Gimnázium néven középiskolát is alapított, ahová jelenleg már félezer tanuló jár. Kürti Sándor 1998-ban elnyerte Gábor Dénes-díjat, 2004-ben a Széchenyi-díjat, 2005-ben az EY Év Üzletembere-díját, 2005-ben az ENISA tagjává választotta, 2023-ban pedig a Neumann Társaság Életműdíjában részesült.

 

● Sik Dávid, mérnökinformatikus, diplomáját 2018-ban, okleveles mérnöktanár diplomáját 2019-ben szerezte a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen. 2012-ben tudományos diákköri dolgozatával elnyerte a Heller Farkas Alapítvány társadalomtudományi különdíját, valamint a Novofer Alapítvány hallgatói Gábor Dénes-díját, azóta tagja a Gábor Dénes-díjasok Klubjának, illetve később Egyesületének. 2024 óta az NJSZT, valamint az Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) tagja.

 

A Neumann Társaság Felügyelő Bizottságának tagjai: Dr. Gyenizse Pál, az Új Algoritmus Kft. ügyvezető igazgatója, címzetes egyetemi docens, Dr. Kornai Gábor, az AAM Vezetői Informatikai Tanácsadó Zrt. elnöke, valamint Szalay Imre, a Társaság korábbi ügyvezető igazgatója, számos hazai informatikai cég (Vodafone, HP, Compaq, Digital) menedzsmentjének korábbi tagja.

 

A Társaság ügyvezető igazgatói tisztségét továbbra is a 2024. februárban kinevezett Képes Gábor bölcsész informatikus, informatikatörténész muzeológus tölti be, aki a Tisztújító Közgyűlésen megköszönte a leköszönő elnök, dr. Beck György elmúlt hat évben nyújtott kiváló munkáját, amely időszakban megvalósult az ICDL képzési rendszer digitalizációja, 2023-ban pedig országszerte számos programmal lezajlott a #Neumann120 emlékév.

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció