Megalakult az ITMP Patrónus Konzorcium az informatikai képzés jövőjéért

Megalakult az ITMP Patrónus konzorcium, egy új, példaértékű és az egész országra kiterjedő együttműködés az informatikaoktatás fejlesztése és modernizálása érdekében. Ingyenes képzést és mentorálást kapnak azok a pedagógusok, akik részt vesznek a konzorcium által támogatott képzési programban. A kezdeményezés közel háromezer informatika szakos tanárnak segít felkészülni a technológiai változásokra, amelyek gyökeresen és gyors ütemben alakítják át a munkavégzést és az oktatást. 

A konzorcium hat szervezet – a Hálózati Tudás Terjesztéséért Programiroda Alapítvány (HTTP Alapítvány), a Microsoft Magyarország Kft., az Aliz Tech Kft., az EdTech Magyarország Kft., a Kilátó Piarista Pályaorientációs és Munkaerőpiaci Fejlesztő Központ és a Webváltó Kft. – egyesített erejével, közös célok mentén kívánja az InfoTanár Mentor Program (ITMP) jövőjét biztosítani és továbbfejleszteni. 

 

Az InfoTanár Mentor Program 2016 óta kiemelkedő szerepet játszik az országos informatikai oktatás színvonalának emelésében. A program felismerte, hogy a legnagyobb hatást az informatikai képzések fejlesztése érdekében a tanárok továbbképzése és szakmai támogatása révén lehet elérni. Az ITMP Klubnak jelenleg közel háromezer informatika szakos tanár tagja van, akikhez kapcsolódva a program hatása az ország szinte minden középiskolájában, gimnáziumában és számos általános iskolában érezhető. A most megalakult ITMP Patrónus konzorcium ennek a széles körű támogatói hálózatnak adhat új lendületet, lehetővé téve a program további növekedését és fenntartható fejlődését. A tanárok a megszerzett tudással az informatikai munkaerőpiacon elvárt ismereteket és készségeket adhatnak át fiataloknak, akik így nagyobb eséllyel kaphatnak munkát és építhetnek karriert.

 

A kezdeményezés a gyors technológiai változásokra válaszul született – ezekre készíti fel az informatika szakos tanárokat, rajtuk keresztül pedig a jövő munkavállalóit. A képzési lehetőségek és a munkaerőpiaci elvárások között tátongó szakadékot igyekszik áthidalni az InfoTanár Mentor Program. 

 

A konzorcium célja: jobb esélyt adni a fiataloknak az elhelyezkedésre

 

A digitális gazdaság az ország GDP-jének közel 20%-át adja, és jelentősége folyamatosan növekszik. A gazdaság fejlődéséhez elengedhetetlen a megfelelő informatikai tudással és készségekkel rendelkező munkaerő biztosítása, amit az oktatási rendszernek kell előmozdítania. A világszínvonalú IT-képzés létrehozása és fenntartása a jövő generációi számára kritikus fontosságú mind társadalmi, mind nemzetgazdasági szempontból. A mesterséges intelligencia megjelenése a munka világában és az oktatásban soha nem látott mértékben csökkenti a munkaterheket, feladatköröket szűntet meg, miközben új, és új képességeket igénylő munkaköröket hoz létre, az oktatásban pedig jelentősen csökkentheti a tanárok leterheltségét.  

 

Az ITMP Patrónus konzorcium célja az InfoTanár Mentor Program keretében megkezdett munka folytatása és kiterjesztése. A konzorcium tagjai hosszú távon fenntartható és fejlődőképes környezetet kívánnak biztosítani a program számára. Az ITMP Patrónus segítségével az informatika és a digitális kultúra oktatásában dolgozó tanárok ingyenes képzéseket, modern tananyagokat és céges környezetben történő mentorálási lehetőségeket vehetnek igénybe. Ezáltal a program hozzájárul az informatikai munkaerőpiacon elvárt ismeretek és készségek elsajátításához, amelyek a fiatal munkavállalók számára elengedhetetlenek a sikeres pályafutáshoz.

 

 

Az együttműködés keretei

 

Az ITMP Patrónus konzorcium létrejötte az InfoTanár Mentor Program fejlődésének új szakaszát jelenti. A tagok a konzorciumi megállapodás aláírásával kötelezettséget vállaltak arra, hogy egyenrangú partnerként működnek együtt a program támogatásában. A HTTP Alapítvány lett a konzorcium vezetője, amely a program koordinációjáért és a tagok közötti együttműködés szervezéséért felel.

 

Multiplikátor hatás: a jövő informatikai szakembereit képzik

 

A most megalakult ITMP Patrónus konzorcium révén a tanárok számára biztosított korszerű képzési lehetőségek hosszú távon fenntarthatóvá válnak. A programban részt vevő pedagógusok tudásának és kompetenciáinak fejlesztése multiplikátor hatással bír, hiszen ők adják tovább a megszerzett ismereteket a diákok ezreinek, akik a jövő informatikai szakemberei lesznek.

 

A konzorcium létrejöttével a program új szintre lép, lehetővé téve, hogy az oktatási rendszer és az informatikai munkaerőpiac igényeinek megfelelő tudást és készségeket adjon át a fiataloknak. Az ITMP Patrónus partnerei elkötelezettek a program hosszú távú sikerének biztosítása mellett, és az együttműködés nyitott minden további partner számára, akik hasonlóképpen készek az informatikai képzés színvonalának további emelésére.

 

Sisák Zoltán, a HTTP Alapítvány kuratóriumi elnöke kiemelte: „Az ITMP Patrónus konzorcium létrehozása hatalmas lépés az informatikaoktatás fejlesztése felé. A konzorcium partnereivel együtt olyan tudásközpontot építünk, amely képes lesz hosszú távon támogatni a pedagógusokat és ezáltal a diákokat is. Bízunk benne, hogy a közös munka eredményeként a jövő informatikai szakemberei olyan képzésben részesülnek, amely megfelel a legmagasabb szintű iparági elvárásoknak.”

 

Szabó Péter, a Microsoft Magyarország ügyvezető igazgatója szintén üdvözölte a konzorcium létrejöttét: „Örömmel csatlakozunk az ITMP Patrónus konzorciumhoz, hiszen számunkra is kulcsfontosságú, hogy a jövő generációja rendelkezzen a megfelelő digitális készségekkel. Az ITMP-n keresztül támogatni tudjuk azokat a tanárokat, akik nap mint nap dolgoznak a diákok képzésén, és ezzel hozzájárulhatunk a digitális gazdaság fejlődéséhez Magyarországon.”

 

Katona Miklós a Piarista Kilátó Központ igazgatója elmondta: „Remek lehetőséget látunk abban, hogy az életpálya-tervezési kompetenciák és a digitális készségek fejlesztése összekapcsolódjon egymással az InfoTanár Mentor Programban. Kiemelten szeretnék hozzájárulni, hogy a pedagógusok, oktatók a szakmai foglalkozásaik megtervezésében, megvalósításban tudatosan figyeljenek arra, hogy milyen módon járulnak hozzá a fiatalok jövőbeni sikeres munkaerőpiaci elhelyezkedéséhez”.

 

"Számunkra mindig is fontos volt, hogy profitunk egy részét olyan kezdeményezések támogatására fordítsuk, amelyek valódi értéket teremtenek. Különösen szívügyünk az oktatás, hiszen sokunk informatikai középiskolából vagy egyetemről érkezett, és nagyon sokat köszönhetünk azoknak a tanároknak, akik elindítottak bennünket ezen az úton." – tette hozzá Szatmári Tamás, az Aliz cégvezetője.

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció