Az egész magyar űripart fellendítheti az ESA-tagság
2015. szeptember 7.
Magyarország még idén teljes jogú tagjává válik az Európai Űrügynökségnek, vagyis új feladatok és kutatások várnak a magyar kutatókra.
Zábori Balázs űrkutató, az M1 – Minden tudás című műsorában kifejtette, a magyar űrkutatás szempontjából mindez nagy változás, általa az egész magyar űripar fellendülhet. Az Európai Űrügynökség (ESA) a hozzánk legközelebbi nagy űrkutatási szervezet, amellyel eddig is nagyon szorosak voltak kapcsolataink.
Szavai szerint projektjeink nagy része a Nemzetközi Űrállomáson szintén az Európai Űrügynökséggel közösen zajlik, míg a magyar diákok igen régóta vesznek részt közös diákprogramokban. Emellett az ESA Rosetta-programjában is nagy szerepe volt Magyarországnak. Az egyik műszer, a ROMAP a mágneses teret és az ionokat méri, egy másik pedig a kiszabaduló porrészecskéket. A mérések arra is választ adhatnak, honnan került a Földre víz.
Zábori Balázs kifejtette, a Nemzetközi Űrállomáson a tudományos-kutató modulokban kaptak helyet az itthon elkészített berendezések. A legfontosabb a Columbus, az ESA kutatómodulja. Ebben található meg a magyar csapat kísérleteinek nagy része.
A TRITEL űrdozimetriai teleszkópot például eredendően kozmikus sugárzás vizsgálatára fejlesztették ki, már több példánya feljutott a komplexumra. A műsorban bemutatott példány olyan módosított változat, amit műholdas repülésre szánnak, terveik szerint 2 éven belül egy műholdra juthat fel.
Nagyon különleges, mert poláris pályán fog keringeni, ami annyit tesz, hogy a sarkpontok felett halad el minden egyes kör után. Mindez azért nagyon izgalmas, mert a sugárzási szempontból legérdekesebb övezetek a sarki régiók, ahol a sarki fényt lehet látni, illetve a dél-atlanti anomália, ahol sokkal magasabb a sugárzás. Ezeken mind áthalad majd és képes lesz méréseket végezni.
A TRITEL a szakember szavai szerint alapvetően sugárzásmérő detektorokból áll, de készítettek hozzá olyan egységet is, amely valós időben mutatja az űrhajósoknak a mérési eredményeket.
Egy példányát nemrég küldték volna fel az űrállomásra egy Szojuzzal, de az űrhajó nem tudott dokkolni, és megsemmisült. A magyar csapat most egy második példányon dolgozik, és reméli, hogy jövő év elején az oroszok feljuttatják a világűrbe.
forrás: M1/Minden Tudás
Kapcsolódó cikkek
- Robotok, meteoritok és innovációk a 10. Kutatók éjszakáján
- A hagyományos napelemnél 50-szer nagyobb teljesítményű az új energiatermelő ablak
- Robotok lepik el az óceánt
- Humanoid robot sétál az erdőben
- A Puli is részt vesz a Mars-küldetés szimulációban a tiroli sziklagleccseren
- Űrakadémiát szervez a Magyar Asztronautikai Társaság
- Ifjú magyar űrkutatók a világhírnév kapujában
- Számos területen bevethető a magyar fejlesztésű drón
- Tovább erősödik a magyar részvétel az európai űrkutatásban
- Űrsétát tettek a NASA űrhajósai a Nemzetközi Űrállomáson