Le Monde: a francia titkosszolgálatnak hozzáférése van a legnagyobb hazai mobilszolgáltató adataihoz
2014. március 21.
A legjelentősebb francia mobilszolgáltató, az Orange teljes adatforgalmát és az abban rögzített minden adatot a francia titkosszolgálatok (DGSE) rendelkezésére bocsát - írta csütörtök délután megjelent számában a Le Monde című francia napilap.
A régmúltra visszatekintő és kiterjedt viszonyrendszer, valamint a szolgáltató speciális hátterének leírása alapján a Le Monde azt állítja: megállapítható, hogy a korábbi nagy állami vállalatról, az egykori France Télécomról van szó, amelyet azóta Orange-nak hívnak.
A dokumentumban az olvasható, hogy a DSGE és az Orange kéz a kézben együttműködnek a kódolt adatok megfejtetésének és a kommunikációs megfigyelőrendszereknek a fejlesztésén, s a francia titkosszolgálatok az Orange francia és külföldi ügyfeleinek minden adatához szabadon hozzáférhetnek, anélkül, hogy azt a törvényalkotó ellenőrizné. A legalább harminc éve tartó együttműködésnek sehol nincsen hivatalos nyoma, s csak az államtitkok kezelésével megbízott néhány munkatárs tud róla.
A brit feljegyzés szerint az adatok teljes felhasználása sokkal szélesebb, mint amit a francia törvények lehetővé tesznek. "Ez a felderítés területén előny" - írta a Le Monde szerint a GSHQ. A francia titkosszolgálatok nem kívánták kommentálni a Le Monde értesülését.
Stéphane Richard, az Orange elnöke a Le Monde-nak azt mondta, hogy az állambiztonsági védelemre szakosodott emberek a vállalaton belül tarthatnak kapcsolatot az állami szervekkel és azok hálózataival, de arról nem kell az elnöknek beszámolniuk. "Mindez a törvényes keretek között a közhatalom felelősségével történik" - mondta Richard.
Kapcsolódó cikkek
- A Google alapítója szerint a demokráciára jelent veszélyt az internetes kémkedés
- Az internet árnyoldala: a Kaspersky Lab 900 rejtett szolgáltatást azonosított
- Orosz kémprogram vadászik katonai adatokra
- Guardian: a brit titkosszolgálat éveken át rögzítette a Yahoo webkamerás képeit
- Itt az adat, hol az adat?
- Hanyagság nélkül nem lenne kiberbűnözés?
- Hanyagság nélkül nem lenne kiberbűnözés
- Kiberbiztonság: a Kaspersky Lab Nemzetközi Tanácsadó Testületet alapított
- The Mask: 7 éve tartó globális kibertámadást észlelt a Kaspersky Lab
- Így lesz biztonságosabb az internet