Sikerült a korábbinál pontosabban megmérni az elektron atomtömegét
2014. február 20.
Német kutatóknak sikerült az eddiginél is pontosabban megmérniük az elektron atomtömegét. Az eredményekről a Nature című tudományos folyóirat legfrissebb számában megjelent tanulmányt értékelve Edmund Myers, a Floridai Állami Egyetem fizikusa úgy fogalmazott, hogy a mérések jelentős technikai előrelépést jelentenek, a kutatóknak ugyanis sikerült tizenháromszorosára javítani a mérés precizitását. Ez alapján az elektron atomtömege némileg kisebb az előző legpontosabb értéknél, de az eltérés egyáltalán nem jelentős - írta a LiveScience tudományos portál.
Az elektron tömege csak egy azon kulcsfontosságú paraméterek közül, amelyek meghatározzák egy atom struktúráját és tulajdonságait, mivel azonban olyan parányi, nehéz volt megmérni az atomtömegét. Az eddigi legprecízebb mérést a tudományos és technológiai adatok bizottsága, a Committee on Data for Science and Technology (CODATA) végezte 2006-ban.
A több éves eredményen Sven Sturm, a Max Planck Magfizikai Intézet kutatója és kollegái tudtak javítani úgy, hogy egy "csupasz" szén atommaghoz kapcsolt elektronnal végeztek méréseket.
A rendkívül pontos mérés kikövezheti az utat a standard modell tesztelését szolgáló jövőbeni kísérletek előtt. A standard modell ugyan általánosan elfogadott elmélet, sok jelenségre, többek közt a gravitáció létezésére, a sötét anyagra és a sötét energiára, valamint az antianyag mennyiségére mégsem szolgál magyarázattal.
Sturm és kollegái már dolgoznak ezeken az új kísérleteken, amelyek nehéz és nagy töltésű ionokkal vizsgálnák a standard modellen túli fizikát. "Az elektron atomtömege kulcsfontosságú paraméter ezekben a kísérletekben" - mondta a német tudós.
http://www.livescience.com/43494-electron-mass-precisely-determined.html
Kapcsolódó cikkek
- Google-tudásbázis Budapesten
- Vízzel nyomtatnak tinta helyett kínai kutatók
- Interaktív 3D-s rekonstrukcióval élesztették fel az elpusztult Vitányvárat
- Brit kutatók nem találtak bizonyítékot a mobiltelefonok egészségkárosító hatására
- Az űrből számolják a bálnákat a kutatók
- Magához tért mesterséges álmából a kínai holdjáró, de még kérdéses a felépülése
- Előadásokkal és kiállítással ünnepelték a Masat-1 második születésnapját
- Hamarosan robotok takarítanak helyettünk
- Az óceán mélyén tesztelik az orvosi képalkotó technológiát
- Viselhető könyvvel átélhetők a karakterek érzelmei