Magyar Telekom: 14,3 százalékkal nőtt a nettó eredmény

A Magyar Telekom Nyrt. 12,2 milliárd forint nettó eredményt ért el 2013 második negyedévében, 14,3 százalékkal többet az egy évvel korábbi 10,7 milliárd forintnál, ami a pénzügyi költségek mérséklődésének és az alacsonyabb értékcsökkenési leírásnak köszönhető.

A társaság csütörtökön közzétett, nemzetközi számviteli elveknek megfelelő (IFRS) konszolidált tőzsdei gyorsjelentése szerint az árbevétel a második negyedévben 156,9 milliárd forint volt, ami 7,9 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A portfolio.hu által megkérdezett elemzők 11,53 milliárd forint nettó profitot és 151,05 milliárd forint árbevételt vártak.
 

Az első félévben a nettó profit 13,9 milliárd forintot tett ki, 41,3 százalékkal csökkent, a bevételek pedig 7,3 százalékkal emelkedve 313,52 milliárd forintot értek el.
 

A társaság arra számít, hogy teljes éves bevétele - a korábbi, szinten tartást kitűző céllal szemben - emelkedni fog, és megerősítette, hogy továbbra is az EBITDA 9-12 százalékos, valamint a beruházások 5 százalékos csökkenésével számol (a spektrum akvizícióra fordított összegek nélkül) a menedzsment.
 

A kamatfizetés, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény (EBITDA) a második negyedévben kismértékben, 0,3 százalékkal 49,8 milliárd forintra nőtt, az EBITDA-ráta 31,7 százalékra csökkent az előző év azonos időszakának 34,1 százalékával szemben. Az EBITDA-ráta csökkenésének oka a jelentés szerint, hogy nőtt az alacsonyabb jövedelmezőségű energia-kiskereskedelmi, készülékértékesítési, valamint a rendszerintegrációs és informatikai (RI/IT) bevételek aránya, ezt csak részben ellensúlyozta a működési költségek és az EBITDÁ-t terhelő adók csökkenése.
 

Az első félév EBITDA eredménye 88,78 milliárd forint volt, 12,3 százalékkal kisebb a tavaly első félévinél, az EBITDA-ráta pedig a félév végére 28,3 százalékra csökkent.
 

Az üzleti tevékenységből származó nettó cash flow 22,1 milliárd forinttal csökkent éves szinten, a 2012. első félévi 63,6 milliárd forintról 41,5 milliárd forintra 2013. első félévben.
 

Az egy részvényre jutó első félévi eredmény 13,34 forint volt, míg egy évvel korábban 22,73 forintot ért el.
 

Az első félévben a mobilbevételek a tavalyihoz képest 1,7 százalékkal emelkedtek, 152,2 milliárd forintot értek el. Ezen belül a nem hang alapú bevételek és a készülék értékesítés árbevétele nőtt (utóbbi 63 százalékkal), míg a bevételek nagyobb részét adó hang alapú bevétel csökkent.
 

A vezetékes szolgáltatások bevételei 1,7 százalékkal 107,6 milliárd forintra csökkentek. A hang alapú bevételek, továbbá az internetbevételek csökkentek, nőtt viszont a televíziós szolgáltatások és a készülékértékesítés árbevétele.
 

Az informatikai bevételek 21,2 százalékos emelkedéssel 29,2 milliárd forintot tettek ki, az energiaszolgáltatásból származó árbevétel pedig 24,6 milliárd forintra nőtt a tavaly első félévi 9 milliárdról.
 

A tárgyi eszközökbe és immateriális javakba történt beruházás (CAPEX) 11,3 milliárd forinttal 29,3 milliárd forintról 40,6 milliárd forintra nőtt 2013 első félévében. A 2012. első negyedévi összeg nem tartalmazza a 900 megahertzes spektrum licenszdíját, 10,9 milliárd forintot.
 

A nettó adósságállomány a 2012. első félév végi 324,2 milliárd forintról 2013. első félév végére 342,6 milliárd forintra nőtt. A nettó eladósodottsági ráta (a nettó adósságnak az összes tőkére vetített aránya) a második negyedév folyamán 41,8 százalékra emelkedett a májusi osztalékfizetés következtében.
 

A közlemény idézi Christopher Mattheisen vezérigazgatót, aki kifejtette, hogy a Telekom Magyarországon minden üzletágban tovább erősítette piaci pozícióját, az ügyfélmegtartási erőfeszítéseknek köszönhetően minimalizálni tudta a lemorzsolódást a magas jövedelmezőségű vezetékeshang-szegmensben. Hozzátette, hogy az alacsonyabb jövedelmezőségű RI/IT szolgáltatások iránti kereslet növekedése és a készüléket is tartalmazó előfizetői csomagok elterjedése ugyan csökkenő EBITDA-rátát eredményez, ugyanakkor ezek a szolgáltatások elősegítik a bevételnövekedést és javítják a nyereségességet, így a vállalat a jövőben is folytatja ezt a stratégiát.
 

Macedóniában a kihívásokkal teli piaci környezet és az éles verseny ellenére a Telekom megőrizte 48 százalékot meghaladó mobilhang-piaci részesedését. A macedón leányvállalat új 800 és 1800 MHz spektrum frekvencia blokkokat szerzett 10,3 millió euróért, ami a vezérigazgató szerint fontos befektetés a jövőbe.
 

A Magyar Telekom részvényeit a Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájában jegyzik. A papír a szerdai kereskedést 322 forinton zárta, az elmúlt egy évben a legmagasabb árfolyama 435, a legalacsonyabb 295 forint volt.

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció