Felgyorsult a Curiosity marsjáró
2013. július 26.
"Felgyorsult" a Curiosity marsjáró: a közel egy éve a vörös bolygón landolt kutatórobot vasárnap tette meg egyvégtében a leghosszabb útját: 100,3 métert haladt előre - közölték a NASA szakemberei.
Az élet jeleit kutató rover korábbi egy nap alatt megtett csúcsteljesítménye 49 méter volt. A viszonylag gyors haladást az tette lehetővé, hogy a jármű egy magaslatról indult, és kamerái pontos képet nyújtottak a körülötte levő sziklák méretéről, így a marsjárót irányító szakemberek biztosra mehettek - értékelte a vasárnapi távot a jármű tervezője, Paolo Bellutta.
Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) pasadenai sugárhajtómű laboratóriumának munkatársa elmondta, hogy a Curiosity kamerarendszerének hála egészen távolra lehet látni, ugyanakkor éppen a marsjáró útjába esett egy világosan nem kivehető terület, így inkább egy másik ösvényt kerestek a továbbhaladáshoz.
Az űrmisszió irányítói szerint a rover, amely Marsra érkezése óta kicsit több, mint egy kilométert (keddig összesen 1230 métert) araszolt előre, a következő hetekben egyre hosszabb és hosszabb utakat fog megtenni - olvasható a space.com honlapon szerdán megjelent közleményben.
Az autó méretű Curiosity az 5,5 kilométer magasba nyúló Aeolis-hegy felé közelít. A hegy lábánál kijelölt célponttól most 8 kilométerre van az űrjármű. A szakemberek úgy vélik, egy évbe telhet, amíg a rover odaér. Nincs szoros menetrend, semmi sem sürgeti a tudósokat, ezért szeretnének minél több, a marsjáró útjába eső érdekes kőzetet megvizsgálni. A Curiosity csúcssebessége óránként 0,14 kilométer.
A marsjáró korábbi kőzetvizsgálatai már igazolták, hogy sok milliárd évvel ezelőtt megvoltak az élet feltételei a vörös bolygón.
Kapcsolódó cikkek
- A világ legvékonyabb, hajlítható, nyújtható elektromos áramkörét fejlesztették ki
- Több tucat tanulmányt hamisítottak meg japán kutatók
- Ősi piramisokat fedezett fel egy nő a Google Earth-tel
- Egy négyéves gyerek intelligenciaszintjével rendelkeznek a legfejlettebb számítógépek
- Online programsorozattal ünneplik a Rubik-kocka 40. születésnapját
- Az "isteni részecske" közelében - Nyílt napokat tart a CERN szeptemberben
- Érdekes videó az Apple Macbookról
- Érdekes videó az Apple Macbookról
- Múzeumi tárlatvezető robot Japánból
- Interneten követhető egy parlagi sas élete