Az "isteni részecske" közelében - Nyílt napokat tart a CERN szeptemberben
2013. július 15.
Nyílt napokat tart az Európai Nukleáris Kutató Szervezet, a CERN szeptemberben: a kétnapos program alatt a Genfbe látogatók közelről megismerhetik a nemzetközi tudományos központ felfedezéseit és kísérleteit, valamint azokat a lenyűgöző szerkezeteket, amelyek a felfedezésekhez, többek közt az "isteni részecskeként" emlegetett Higgs-bozon megismeréséhez vezetnek.
Hozzávetőleg 40 látogatópontot alakítanak ki, a fénypontok között lesz várhatóan, hogy a vendégek kísérletekben vehetnek részt az "antianyag-gyárban" - a CERN egyetlen részecskelassítójában -, az óriási mágneseknek otthont adó hangárokban és más helyszíneken. Az érdeklődők lejuthatnak a föld alá, a világ legnagyobb - 27 kilométeres - részecskegyorsítójába, a nagy hadronütköztetőbe (LHC) is, valamint felkereshetik annak kísérleteit, a CMS-t, az ATLAS-t, az ALICE-t és az LHCb-t.
A CERN-ben igen ritkán, általában ötévente tartanak nyílt napokat. A mostanira többek közt azért kerülhet sor, mert az LHC fejlesztés miatt két évig áll, és - nagyobb energián - csak 2015-ben indul újra. Amikor üzemel, az LHC-ben még a világűrnél is hidegebb van 1,9 fokkal - ez is szükséges ahhoz, hogy a mágnesek szupravezetőként működjenek -, a részecskék ütközésekor viszont 1000 milliószor nagyobb a hőmérséklet, mint a Nap belsejében. A protonnyalábok egy másodperc alatt 11 ezerszer "utazzák körbe" a 27 kilométeres gyűrűt, vagyis a fénysebesség 99,9999991 százalékával száguldanak.
Mivel a föld alatti látogatások szigorúan korlátozottak, az érdeklődők elektronikus rendszeren keresztül igényelhetnek jegyeket augusztus második felében. Egy személy négy jegyet foglalhat, a belépők meghatározott napra és meghatározott idősávra lesznek érvényesek.
A szervezők hozzávetőleg százezer látogatóra számítanak a nyílt napokon. A belépés az összes programra ingyenes.
Kapcsolódó cikkek
- Érdekes videó az Apple Macbookról
- Érdekes videó az Apple Macbookról
- Érdekes videó az Apple Macbookról
- Érdekes videó az Apple Macbookról
- Múzeumi tárlatvezető robot Japánból
- Múzeumi tárlatvezető robot Japánból
- Interneten követhető egy parlagi sas élete
- Interneten követhető egy parlagi sas élete
- Meghalt az egér atyja
- Meghalt az egér atyja