Megújul az ECDL
2013. május 23.
Rugalmasabb lesz és tartalmilag bővül a digitális írástudás nemzetközi tanúsítványa, az ECDL (European Computer Driving Licence; Európán kívül ICDL, azaz International Computer Driving Licence).
Ahogyan Magyarországon már 2013. április 25-én, az ECDL vizsgaközpontok XV. Országos Fórumán elhangzott, május 16-án az ECDL Alapítvány is bejelentette a nemzetközi vizsgarendszer megújulását Londonban tartott, éves vezetői értekezletén a tagországok képviselői előtt.
Az ECDL 1996-os indulása óta máig több mint 100 ország több mint 13 millió emberének nyújtotta a digitális írástudás nemzetközileg széles körben elismert tanúsítványát. Hazánkban máig több mint 430 ezren tettek ECDL vizsgát a mintegy 350 akkreditált vizsgaközpont valamelyikében. Az ECDL vizsgarendszer magyarországi felelőse és nemzetközi minőségi szabványok szerinti működtetője a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT).
A most megújuló ECDL célja, hogy lépést tartson a technológiai és munkaerő-piaci változásokkal. Éppen ezért a rendszer még rugalmasabb lesz, még inkább megfelel az élethosszig tartó tanulás kívánalmainak és tartalmilag is bővül. Az NJSZT által kezdeményezett és az ECDL Alapítvány bevonásával hazánkban 2008-ban bevezetett ECDL Select rendszer, amely már akkor lehetővé tette a szabad modulválasztást és a választható modulok bővítését, a most megújuló nemzetközi rendszer “úttörője” volt.
1. Rugalmasság
A megújuló ECDL most világszerte lehetővé teszi, hogy a vizsgázók a számukra leginkább megfelelő, tanulmányaikhoz vagy munkájukhoz leginkább illő modulvizsgákkal szerezzék meg a nemzetközi tanúsítványt. Magyarországon az ECDL-hez 4 kötelező (szövegszerkesztés, internetezés, operációs rendszerek kezelése és táblázatkezelési ismeretek) és 3 szabadon választható (többek között képszerkesztés, prezentációkészítés, webszerkesztés, adatbázis-kezelés, elméleti ismeretek stb) modul követelményeit kell teljesíteni. A választható modulok listája ősztől további elemekkel bővül.
2. Új modulok
Magyarországon jelenleg 16 modulból van lehetőség vizsgát tenni. Ezek közül az IT-biztonság a legújabb, ebből 2013 őszén lesznek az első vizsgák; valamint az elektronikus aláírás, amely ősztől bekerül az ECDL megszerzéséhez szükséges választható modulok közé. A rendszert folyamatosan fejlesztjük, további modulok (pl. Online együttműködés) bevezetése is szerepel a tervek között.
3. Élethosszig tartó tanulás
Az ECDL a digitális készségek folyamatos fejlesztését kínálja: sohasem évül el, igény szerint új vizsgákkal frissíthető és adott keretek között újabb és újabb modulokkal bővíthető. A 7 modulos tanúsítvány megszerzését követően Magyarországon is lehetőség van bármikor új vizsgákat tenni, és ún. ECDL modul-tanúsítványokat szerezni.
Neelie Kroes
Neelie Kroes, az Európai Bizottság elnök-helyettese, egyben az európai Digital Agenda program biztosa, így kommentálta nyilvánosan az ECDL Alapítvány és a tagországok munkáját: “Az ECDL Alapítvány hosszú ideje dolgozik Európa digitális készségeinek fejlesztésén, és igazán jó munkát végez.”.
Kapcsolódó cikkek
- Megújult a Yahoo főoldala
- Ezután nem kellene digitális írástudás a kosárfonóvizsgához
- ECDL képző- és vizsgaközpont alakult a bicskei menekülttáborban
- A VirusBuster védi az ECDL-vizsgaközpontokat
- Az alapvető számítástechnikai ismeretek terjedését segíti a Neumann Társaság és a Cisco Hálózati Akadémia Program
- Konferencia a látássérültek ECDL oktatásáért
- Fontos együttműködések aláírása az ECDL vizsgaközpontok XII. Országos Fórumán
- Az Európai Bizottság elnökéé a 9 milliomodik ECDL vizsgakártya
- Látás- és hallássérültek tettek sikeres ECDL-vizsgát
- Évente 295 milliárd forint a számítógépes tudatlanság ára