LeleplezhetĆk az online vĂĄsĂĄrlĂłkat diszkriminĂĄlĂł oldalak
2013. mĂĄjus 13.
Egy nemzetközi kutatócsoport olyan eszközt ad az interneten vásárlók kezébe, amivel ellenĆrizhetik, hogyan változnak az online boltok árai attól függĆen, honnan és milyen böngészĆvel rendelnek terméket, szolgáltatást.
Azzal mindenki tisztában van, hogy ugyanazt a terméket, más-más áron lehet megvásárolni a szakboltokban, bevásárlóközpontokban, áruházakban. Külföldi utazások alatt pedig azt is tapasztalhatjuk, hogy országonként is változnak az árak. Nincs ez másként az online webáruházak esetében sem, az alapján változtatják az áraikat, hogy milyen információval rendelkeznek a felhasználóról. Ennek igazolására egy nemzetközi kutatócsoport a 200 legnagyobb webáruházat felölelĆ vizsgálatban húsz napon keresztül kért árajánlatokat. A párhuzamosan végzett lekérdezésekben különbözĆ földrajzi helyrĆl érkezĆ és böngészési elĆzményekkel rendelkezĆ látogatókat szimuláltak. A Wall Street Journal-ban is közzétett eredmények alapján egyértelmƱen kiderült, hogy a használt böngészĆ és az operációs rendszer nem befolyásolta a vizsgált webáruházak árait. A felhasználó tartózkodási helye alapján már akadtak eltérések, például az e-book árak között jelentĆs különbségek adódtak. A legnagyobb eltérések a korábban meglátogatott oldalak alapján alakultak ki. EgyértelmƱen ki lehetett mutatni például azt is, hogy egyes online boltok alacsonyabb áron kínálják a termékeiket, ha a felhasználó egy ár összehasonlító oldalról érkezik. A kutatási eredményekbĆl az egyszerƱ internetezĆ is leszƱrheti azt a fontos tanulságot, hogy nem érdemes például Rolex órákat nézegetni a weben, mielĆtt olcsó repülĆjegyet keresünk.
Az internetes technológiák könnyƱ lehetĆséget kínálnak arra, hogy az áruházak egy terméket különbözĆ áron értékesítsenek különbözĆ vásárlóknak. Például, egy Németországból bejelentkezĆ vásárló magasabb árat lát, mint egy Spanyolországból érkezĆ. Ezt észrevenni nem egyszerƱ feladat, mert nem mindenki rendelkezik számítógépekkel különbözĆ országokban, ahonnan ellenĆrizhetné a termék árát.
Egy új alkalmazás segítségével azonban mostantól bárki ellenĆrizheti, vajon milyen áron vásárolhatná meg az adott terméket más országból. Az alkalmazás Firefox és Google Chrome böngészĆkbĆl mƱködik, csak egy ingyenes kiegészítĆt kell letölteni és telepíteni. Ezután az internetes áruházban már csupán annyi a dolgunk, hogy kijelöljük a termék árát. Rövid idĆ után egy lista jelenik meg, hogy ugyanezért a termékért vagy szolgáltatásért milyen árat kérnek ha Angliából, Ausztráliából, Belgiumból, Brazíliából, Finnországból, Németországból, Spanyolországból vagy az Egyesült Államokból lépünk be az online boltba. A $heriff nevƱ kiegészítĆt a http://pdexperiment.cba.upc.edu/ oldalon lehet elérni.
A kapott eredmények alapján már csak annyi a dolgunk, hogy annak az országnak a proxy szerverén keresztül hajtsuk végre a vásárlást, amelyik mellett a legalacsonyabb árat találjuk.. Ennek beállítása nem tartozik a legegyszerƱbb feladatok közé, de a fejlesztĆk már dolgoznak az alkalmazás következĆ változatán, amivel a szimulált helyszínrĆl való vásárlást is el lehet végezni.
KapcsolĂłdĂł cikkek
- Még mindig megéri online boltot nyitni
- MegvĂĄltozott fogyasztĂłi szokĂĄsok a piaci rĂ©sztvevĆk szemszögĂ©bĆl
- A JĂĄtĂ©kNet.hu webĂĄruhĂĄz lett 2013 legjobb internetes kereskedĆje
- 200 Mrd Ft lesz idén az internetes kiskereskedelmi forgalom
- A Netrisk.hu Ă©s az ĂrukeresĆ.hu közös mĂĄrkaoldalt indĂtott
- CERN-igazgató: az egész tårsadalmat megvåltoztatta a vilåghåló
- A lakossåg 82,3 szåzaléka tudja, hogy mi a mobilinternet
- OkosodĂł kereskedelem: X. Elektronikus Kereskedelem Konferencia
- Jobban Ărnak a szĂĄmĂtĂłgĂ©pezĆ gyerekek, mint a tollat hasznĂĄlĂłk
- DigitĂĄlis vilĂĄg â internethasznĂĄlati kisokos kisiskolĂĄsok szĂĄmĂĄra