Háromszáz millió forint összköltségű K+F projektet indított a BalaBit
2013. április 9.
Az Új Szécheny Terv keretében a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap társfinanszírozásával valósítja meg azt a 300 millió forint összköltségű kutatási-fejlesztési projektet a BalaBit, melynek célja egy olyan megoldás kifejlesztése, ami az emberi viselkedésminták gyűjtésével támogatja az üzleti döntéshozatalt.
A világ informatikai rendszerei folyamatosan növekvő mennyiségű adatot állítanak elő - egyes becslések szerint naponta körülbelül 2.5 exabyte adat születik -, mely rengeteg kiaknázatlan információt hordoz magában. Az ilyen adathalmazok feldolgozása, korrelálása és elemzése az informatika egyik legdinamikusabban fejlődő és legnépszerűbb területe. Ez azonban - az óriási mennyiségű strukturált és strukturálatlan adatmennyiséget figyelembe véve - egy rendkívül különleges és nehéz feladat, mely speciális eszközöket igényel, hiszen a klasszikus adatbáziskezelő technikák ilyen méretekben már nem működnek. Összefoglaló néven a szakirodalom "Big Data"-ként hivatkozik az ilyen nagyméretű adatbázisokra és az ezek kezelésére kidolgozott technológiákra.
A BalaBit syslog-ng nevű megoldása az informatikai rendszerekben keletkező naplóüzenetek gyűjtését és feldolgozását valósítja meg. Jelenleg azonban a piacon található szoftverek az operációs rendszerek és alapvető rendszeralkalmazások naplóüzeneteire fókuszálnak, a felhasználók fő motivációja pedig az adatvédelmi szabályozásoknak való megfelelés, informatikai biztonsági kontroll és az üzemeltetés támogatása. Az alkalmazásokból való információgyűjtés viszont egy egészen más megközelítést igényel. Elég, ha egy ERP rendszerben, online bankban vagy közösségi portálon végzett felhasználói aktivitásra gondolunk. A BalaBit a kutatási-fejlesztési projekt keretében a syslog-ng funkcionalitását ezekhez az új igényekhez kívánja úgy hozzáigazítani, hogy képessé váljon az alkalmazások felhasználói szokásairól információt gyűjteni és azokat feldolgozni még a legnagyobb adatmennyiségeket előállító és az üzleti döntéstámogatás céljából elemezni kívánó vállalatok számára is.
Kapcsolódó cikkek
- Nemzeti Koordinációs Központ alakul a Pannon Egyetemen
- Infokommunikációs kutatás-fejlesztési ernyőprojektek a Magyar Telekomnál
- Hazai fejlesztések a világ legnagyobb elektronikai vállalatainak fókuszában
- Egyszerűbb, letisztultabb számítástechnikát ígér az IBM
- IT Services Hungary: új K+F központ 70 új IT munkahellyel
- SAP fejlesztőközpont nyílik Oroszországban
- A Műegyetemen fejleszt az Ericsson
- Infotér konferencia - Magyarország jól áll a szélessávú internet-elérésében
- Jelentősen átrendeződnek a hazai kutatás-fejlesztés szabályai
- Folyamatosan növelik a K+F-re fordítható összegeket Kínában