Szuperszámítógépes kutatást segítő program indult három vidéki egyetemen
2013. március 22.
Uniós támogatással a szuperszámítógépes kutatást segítő program indult a debreceni, a pécsi és a szegedi egyetemen a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet részvételével - közölte Dombi György projektvezető.
A kiemelkedő számítási kapacitásokkal rendelkező szuperszámítógépeket az informatikai kutatások mellett elsősorban a természettudományok, illetve az élettudományok területén alkalmazzák, felhasználásuk azonban egyre fontosabbá válik a közgazdasági, mérnöki vagy akár a jogi, illetve bölcsészettudományi területen is. A program célja lehetővé tenni e tudományterületek művelői számára a szuperszámítógépek használatát, például a szakterületüket érintő tudásbázis létrehozásával.
Az egyetemi tanár tájékoztatása szerint a projekt részeként több informatikai jellegű kutatási program is megvalósul: vizsgálják többek között, hogy a napjainkban létrehozott, digitálisan tárolt adatok, dokumentumok, tervrajzok miként lesznek felhasználhatók néhány év vagy évtized múlva.
Dombi György elmondta, hogy Magyarország nemzetközi összehasonlításban nem áll rosszul a szuperszámítógépek alkalmazása terén. A berendezések azonban négy-öt év alatt elavulnak, olyan gyorsan növekszik a berendezések számítási teljesítménye, illetve annyit javul a számítógépek energiafelhasználása. A program keretében felmérik a kutatói igényt is, hogy milyen fejlesztésekre lesz szükség az elkövetkező néhány esztendőben.
Kapcsolódó cikkek
- Tudományos konferencia fúziós erőművekről, a botnetről, járműipari fejlesztésekről a BME-n
- Tudományos kalandokra hívja a diákokat a Chemgeneration Roadshow
- Európa legerősebb szuperszámítógépét adták át Németországban
- Közelebb hozzák a fizikát a diákokhoz Debrecenben
- Kína 100 PFLOPS teljesítményű hibrid szuperszámítógépet épít
- BME - NISZ együttműködési megállapodás
- 100 PFLOPS teljesítményű szuperszámítógép Kínában
- A holnap világhálója - Jövő Internet projekt a Debreceni Egyetemen
- Az okosasztalok javíthatják a jövő nemzedékek matematikai képességeit
- Stampede szuperszámítógép Intel Xeon és Intel Xeon Phi processzorokkal