Közelebb hozzák a fizikát a diákokhoz Debrecenben
2013. február 8.
Utazó fizika – Interaktív multimédia
Félévente megújuló tartalommal ismeretterjesztő előadásokat tartanak az Atommagkutató Intézetben folyó kutatási tevékenységekről megérthető, elérhető formában a Debrecen környéki, az észak-alföldi régió - különös tekintettel a hátrányos helyzetű kistérségek - iskoláiban. Az előadássorozaton részt vehetnek az általános iskola felső tagozatába járók, a középiskolás diákok és minden, természettudomány iránt érdeklődő megjelenésére.
A pályázat elnyerése lehetővé teszi, hogy interaktív filmet készítsenek, amely kalandos nyomozás formájában ismerteti meg a lakosságot, valamint a diákokat az Atommagkutató Intézetben folyó kutatásokkal és lehetőséget ad a nézőnek arra, hogy a fizika különböző területeit, többek között az analitikai módszereket megismerhesse.
Kiadvány- és weblapfejlesztés
Az Atomki az intézetet bemutató kiadványokat készíttet, angol és magyar nyelven, melyek a széles célközönség minden szintje számára kielégítő és emészthető formában mutatják be az intézetben folyó kutatásokat és a legfontosabb eredményeket. A már meglévő honlap ‘Fizika mindenkinek’ aloldalát megújítja, kibővíti és akadálymentesíti.
A honlap különleges eleme lesz egy virtuális séta az Atommagkutató laborjaiban, mely előre felvett videók és fényképek segítségével interaktívan mutatja be az intézet kutatási helyiségeit, berendezéseit és a laikusok számára legérdekesebb tevékenységeit.
Átjárás a fizika és más tudományok között
Az Atomki szervezésében 2014-ben megrendezendő NucleiinCosmos című nemzetközi konferencia előtti héten a résztvevő egyetemi és PhD hallgatók számára felkészítést tart az intézet, mely során áttekintik és kibővítik azokat az ismereteket, melyek szükségesek az előadások megértéséhez.
Az intézet évente két alkalommal rendez egynapos workshopot a pályázat ideje alatt, mely megmutatja a fizika és más tudományterületek közötti átjárhatóságot, azaz hogy milyen eredményekkel, mérésekkel tud az Atomki választ adni pl. a környezetfizika, környezetvédelem, a régészet területén felmerülő kérdésekre.
A programok iránt érdeklődők az Atomki honlapján (www.atomki.mta.hu), követhetik nyomon a projekt aktualitásait.
Kapcsolódó cikkek
- Megkezdődött a gépek beüzemelése a Wigner Adatközpontban
- BME - NISZ együttműködési megállapodás
- A holnap világhálója - Jövő Internet projekt a Debreceni Egyetemen
- Az okosasztalok javíthatják a jövő nemzedékek matematikai képességeit
- Újra működik a világ legöregebb digitális számítógépe
- Számítógép segítségével, szórakoztatóan mérik a diákok tudását
- Magyar kutatók a világon elsőként hoztak létre szuperrácsot
- Dobogón a magyar csapat a Microsoft Imagine Cup-on
- MTA: A kutatóintézet-hálózat differenciált fejlesztése a cél
- Készül az Informatórium, a szegedi „szuperintegrált tér”