NMHH: egy új mobilpiaci szereplő fokozná a versenyt és javítaná a szolgáltatások minőségét
2012. december 13.
Az NMHH legfontosabb célja a mobil szélessávú adatátvitel, a mobilinternetezés lehetőségének kiszélesítése és a korlátozások nélküli mobilinternet használatának elősegítése. Mindez az NMHH által rendezett szerdai nyilvános konzultáción hangzott el, amelynek témája az NMHH rádióspektrum gazdálkodással kapcsolatos stratégiai elképzelései voltak.
Az NMHH konzultációján elhangzott, hogy a szélessávú infrastruktúrával kapcsolatos 21. századi elvárások között a mobilitás és a nagy sávszélesség iránti, folyamatosan növekvő igények a legmeghatározóbbak. Ennek megfelelően az NMHH stratégiai célja a szélessávú mobilinternet-lefedettség és -penetráció növelése, tekintve, hogy a valódi szélessávot jelentő HSPA szolgáltatás a magyar népesség 40 százaléka számára még nem elérhető - tájékoztatta az NMHH az MTI-t.
Az előadók beszéltek a mobilszolgáltatás céljára kijelölt spektrumkészlet - a 800, a 900, az 1800, a 2100, a 2600 és a 3700 megahertzes frekvenciasáv - hasznosításának szempontjairól. Ezek közül a digitális televíziózásra történő átállással felszabaduló 800 megahertzes és a 2600 megahertzes sáv elsősorban arra szolgál, hogy növekedhessen a harmadik (3G) és a negyedik (4G) generációs szolgáltatások által lefedett terület aránya, míg a kapacitás, a sávszélesség növelésére a 900, az 1800 és 2100 megahertzes tartományok alkalmasak.
Az NMHH szerint célszerű a 800 és a 2600 megahertzes sávot egyszerre megpályáztatni, és ennek úgy kellene megtörténnie, hogy az analóg televíziós lekapcsolás időpontjától ezek a sávok elérhetőek legyenek a mobil szélessávú adatátvitel céljára.
Ami az EGSM sávból kiosztott 900 megahertzes blokkokat illeti, ezeket az 1800 megahertzes és a 2100 megahertzes sávokkal egyetemben az NMHH már korábban árverésre bocsátotta, és a hatóság döntése értelmében egy negyedik, állami tulajdonban lévő mobilszolgáltató léphetett volna piacra. A határozatot a már piacon lévő szolgáltatók bíróságon megtámadták, és a jelenlegi helyzet szerint a legfelső bírói fórum, a Kúria mondja ki a végső szót, hogy megkezdheti-e szolgáltatását az új mobilszolgáltató.
Kapcsolódó cikkek
- Mobilszolgáltatók: a kormány megduplázza adóterhüket
- Mobilszolgáltatók: a kormány megduplázza adóterhüket
- Februárban is csökkent a mobil-előfizetők száma hazánkban
- Februárban is csökkent a mobil-előfizetők száma hazánkban
- Az NMHH a jogszabályoknak megfelelően járt el a frekvenciatender során
- Meteorológiai radarokat átverő hálózati eszközöket is talált az NMHH
- Júliusban tovább folytatódott a mobil-előfizetők számának csökkenése
- Júniusban is folytatódott a mobil-előfizetők számának csökkenése
- Májusban is kevesebb mobil-előfizető volt hazánkban
- Telekom-csomag szórakozóhelyeknek