DNS "legókockákból" építettek 3D-s nanoszerkezeteket
2012. december 2.
A legókockákhoz hasonlóan funkcionáló, szintetikus DNS-építőelemekből készítettek a Harvard Egyetem egyik intézetének kutatói több mint száz, 3 dimenziós nanoszerkezetet.
Az eredmény jelentős előrelépést jelent ahhoz a 2 dimenziós szerkezethez képest, amelyet szintén a biológia által inspirált mérnöki kutatásokkal foglalkozó Wyss Intézet munkatársai építettek meg néhány hónappal ezelőtt.
A Science tudományos magazinban ismertetett módszer kifejlesztése jelenti a következő lépést ahhoz, hogy a DNS-nanotechnológiát minden eddiginél összetettebb feladatokra alkalmazhassák. Készülhetnek például a módszerrel olyan orvosi eszközök, amelyek célzottan juttatják el a hatóanyagokat a testen belül a megbetegedés helyére, vagy akár előre programozható teszteket is elhelyezhetnek egy-egy ilyen "okos" eszközön.
A legókocka ebben az esetben egy-egy rövid, szintetikus DNS-szakasz, ezekből a mindössze 32 bázis hosszúságú szálakból alakították ki a 3D-s szerkezetet. Így építettek fel például több száz elemből egy 25 nanométer élhosszúságú szilárd kockát - számolt be róla a ScienceDaily című tudományos ismeretterjesztő portál.
A kutatások célja, hogy elsősorban az orvoslásban felhasználható nanoméretű, biokompatibilis szerkezeteket készíthessenek.
http://www.sciencedaily.com/releases/2012/11/121129143259.htm
Kapcsolódó cikkek
- Gondolatirányítású lakást mutattak be Japánban
- Gondolatirányítású lakást mutattak be Japánban
- Távirányítható csótányok segíthetnek vészhelyzetben
- Távirányítható csótányok segíthetnek vészhelyzetben
- A holnap világhálója - Jövő Internet projekt a Debreceni Egyetemen
- Az okosasztalok javíthatják a jövő nemzedékek matematikai képességeit
- Hibrid nyomtatóval készülhet helyettesítő porcszövet
- Elhunyt Kiss Sándor, az első romániai személyi számítógép főprogramozója
- Stampede szuperszámítógép Intel Xeon és Intel Xeon Phi processzorokkal
- 100 gigabites adat-összeköttetés Genf és Budapest között