A holnap világhálója - Jövő Internet projekt a Debreceni Egyetemen
2012. november 24.
A Jövő Internet kutatások az elmélettől az alkalmazásig elnevezésű projekt megvalósítására csaknem 1,6 milliárd forint európai uniós támogatást nyert a Debreceni Egyetem (DE) - jelentette be Fábián István rektor pénteken, a projektindító tanácskozás alkalmából tartott sajtótájékoztatón.
Terdik György, a DE informatikai karának dékánja rámutatott: az internet az elmúlt években a mindennapi élet megkerülhetetlen részévé vált. A világon ma már több mint 2 milliárd felhasználója van, és 2020-ra ez a szám elérheti az 5 milliárdot, az internetre kapcsolt eszközök száma pedig az 50 milliárdot. Így elkerülhetetlen a jelenlegi internet újragondolása.
A Jövő Internete a jelenlegihez képest jelentősen több végpontot, az intelligens tárgyak milliárdjainak bekapcsolását, a bárhol és bármikor hozzáférhető tartalmat, minőségi és biztonságos szolgáltatásokat, megbízható infrastruktúrát, fenntartható és energiatudatos működést, jobb menedzselhetőséget, a virtuális és a valós világ összekapcsolását hozza el - sorolta a dékán.
A Debrecenben megvalósuló projekt kutatási célkitűzése az internet kihívásaival való szembenézés, vizsgálatok folytatása úgy, hogy azok kiterjednek - többek között - az elméleti alapkérdésekre, a hálózatmodellezésre, a hálózati architektúra átgondolására, a tartalom kezelésére és egy intelligens alkalmazási platform kialakítására, emellett a képzési program fejlesztésére és egy kutatáskoordinációs központ létrehozására is a Debreceni Egyetem vezetésével - mondta el Terdik György.
A FIRST (Future Internet Research, Services and Technology) projekt nyolc egymásra épülő alprojektből áll, amelyek mindegyike a konzorciumi tagok kutatói együttműködésére és az ipari partnerek lehetséges bevonására épít itthon és külföldön egyaránt.
A projekt fő infrastrukturális hátterét, valamint a közreműködő kutatók jelentős részét a Debreceni Egyetem adja. A megvalósítás szervezete a konzorcium, a Debreceni Egyetem Informatikai Karának partnere az Egyetemközi Távközlési és Információs Központ, a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet és az MTA Atommagkutató Intézete.
Kapcsolódó cikkek
- Az okosasztalok javíthatják a jövő nemzedékek matematikai képességeit
- Újra működik a világ legöregebb digitális számítógépe
- Tehetségkutató verseny indul ifjú feltalálók és kutatók számára
- Számítógép segítségével, szórakoztatóan mérik a diákok tudását
- Kutatók éjszakája - Rendezvények hatvan helyszínen
- Dobogón a magyar csapat a Microsoft Imagine Cup-on
- Multimédiás stúdiót alakítottak ki a Debreceni Egyetemen
- MTA: A kutatóintézet-hálózat differenciált fejlesztése a cél
- Készül az Informatórium, a szegedi „szuperintegrált tér”
- Műszaki tudományok: Tematikus hónapokat szervez a győri Mobilis