Kis-Kovács Vilmos kalandjai, avagy hogyan hálózzuk be új kisvállalatunkat?
2012. július 18.
Géptelenség dönteni?
Tíz éve még egyértelmű lett volna, hogy a munkatársak számával megegyező mennyiségű asztali számítógépet kell venni. Azóta viszont az árak mellett a munkavégzési szokások is megváltoztak. Ma egy középkategóriás notebook ára szinte megegyezik egy átlagos konfigurációjú asztali PC árszintjével, és hardveresen is közel áll azokhoz. Épp ezért a trendek már néhány éve afelé mutatnak, hogy a hagyományos munkavégzésre is valamilyen noteszgépet vásárolnak a felhasználók.
Nézhetjük levegőnek a vezetékeket?
Nem, illetve nem teljesen! Azt Vilmos is tudta, hogy ha megvannak a gépek, még mindig csak az út elején jár: ezek ugyanis még nem kommunikálnak sem egymással, sem pedig a világgal. A következő logikus lépés tehát a külső és belső alhálózat létrehozása volt. Azzal kapcsolatban azonban még bizonytalan volt, hogy ezeket a hálózatokat vezetékes, vagy vezeték nélküli technológiák alkalmazásával alakítsa ki. Számos érv szólt a vezeték nélküliség mellett, ám Vilmosnak be kellett látnia, hogy a működési biztonság érekében feltétlenül szükséges, hogy a hálózat alapjait vezetékes megoldásokkal teremtse meg. Annál is inkább, mert tudta, hogy szerverre is szüksége lesz, melyen a fájlokat tárolhatja, a levelezését bonyolíthatja vagy adatbázisait kezelheti. Egy komoly szervert pedig még mindig nem szabad vezeték nélkül csatlakoztatni a céges hálózathoz. Ugyanakkor a lehetőség ekkor is adott, hogy a szervert egy vezeték nélküli eléréssel is rendelkező hálózati csomópontig vezetjük el kábellel, biztosítva hogy a kliensgépek akár WiFi kapcsolattal is csatlakozhassanak.
Az irodán belüli szabadabb mozgás érdekében a hordozható számítógépek kommunikációjához használhatunk WiFi hozzáférési pontokat is. Ezek az eszközök elősegítik, hogy a notebookok a belső hálózathoz és persze az internethez is csatlakozzanak, mégsem jár helyhez kötöttséggel. A WiFi eszközök hatókörén belül szabadon mozoghatunk, kapcsolatvesztés nélkül mehetünk át saját asztalunktól a tárgyalóba, vagy akár az ebédlőbe is.
Egyéb kiegészítők – például nyomtatók, szkennerek, vagy hálózati adattárolók (NAS-ok) között találhatunk vezetékes, illetve vezeték nélküli kapcsolatra képes változatokat is, így könnyen eldönthetjük, az iroda elrendezése, a kényelem és a praktikum szempontjait figyelembe véve milyen eszközökkel tarkítjuk a céges hálózatot.
Miből folyik az internet?
A számítógépek megvásárlása és a hálózati kapcsolatok kiépítése után egy alapszintű kisirodai környezet kialakításához már csak arra van szükség, hogy a belül jól felépített hálózat a nagyvilág felé is utat találjon: kell tehát egy jól működő internet-kapcsolat. A világ itt is nagyot fordult, hiszen korábban talán egyértelmű lett volna – a hűségidőt megkövetelő – ADSL vagy más kábeles szolgáltatás megrendelése, ma viszont már sok évig tartó elköteleződés nélkül választhatunk mikrohullámú kapcsolatot, akár bérelt vonalat is.
Kis-Kovács úr örömmel látta, hogy az ACE Telecom honlapján megkönnyítik a döntését, hiszen rövid videók segítik kiválasztani a fordítóiroda számára ideális internet szolgáltatást. Vilmosnak megtetszett a DataCargo, mivel kiépítéséhez nincs szükség vezetékes telefonvonalra, a kapcsolat pedig szimmetrikus – nincs tehát jelentős különbség a le- és feltöltés sebessége között. Rögtön ajánlatot is kért, a szakemberek pedig röviddel ez után, a díjmentes műszaki felmérést követően, kiépítették a fordítóiroda internet kapcsolatát.
Kis-Kovács úr és munkatársai máris elkezdhették a munkát. Persze Vilmos is tudta, hogy ezzel még csak az alapokat teremtette meg, ezért a gondolatai már az újabb fejlesztések és lehetőségek irányába kalandoztak…
Kapcsolódó cikkek
- Háromszor gyorsabb vezeték nélküli kapcsolat az új Cisco megoldásokkal
- Otthonom a munkahelyem?
- WirelessKeyWiew 1.50 (64 bites)
- Megkétszereződött a magyar kutatók rendelkezésére álló informatikai tárolókapacitás
- Újgenerációs informatikai hálózat a NIIF-programban
- Nem építheti a Huawei az ausztrál mobilhálózatot
- Átadták a BTel országos gerinchálózatának első teljes szakaszát
- Horvátország felé terjeszkedik a GTS
- OpenCL GPGPU stressz-teszt és Intel Ivy Bridge támogatás az AIDA64 v2.20-ban
- D-Link - Fluke Networks fejlesztés: D-Link Wi-Fi Planner