Átadták a 2012. évi Európai Feltalálói Díjakat
2012. június 15.
Kihirdették a 2012. évi Európai Feltalálói Díj nyerteseit – díjat kaptak mások között a wifi és a hepatitis-B elleni gyógyszer feltalálói.
Hetedik alkalommal adták át az Európai Feltalálói Díjakat, az öt kategóriában összesen 200 jelölt közül választott a nemzetközi zsűri, amelyben részt vett Rubik Ernő professzor, a Rubik-kocka megalkotója is. A díjat 2006-ban alapította az Európai Szabadalmi Hivatal (EPO), és évente adják át a soros EU-elnök országgal együttműködve. Az elismeréseket az EU soros dán elnöksége nagyszabású ünnepségén nyújtották át Koppenhágában. A díjátadáson a dán trónörökös is megjelent felesége társaságában.
Kutatói kategóriában a hepatitisz-B betegség elleni gyógyszer francia feltalálóinak ítélték oda a díjat. A Gilles Gosselin vezetésével kifejlesztett gyógyszer az eddigi leghatásosabb gyógyír a világon mintegy 350 millió embert érintő vírus ellen.
Ipari kategóriában egy dán cég terméke vitte el a pálmát, a számítógépes eljárással egyénre szabott hallókészülék állítható elő, amely jelentősen javítja a hallásképességet. Jan Topholm családi vállalkozása a világ egyik legjelentősebb cégévé nőtte ki magát a hallókészülékek területén.
A kis- és középvállalatok közül egy német csoport találmányát, a metánnal működő, hordozható energiaforrást díjazták. Manfred Stefener készüléke nemcsak hatékonyságával, de környezetkímélő eljárásával is kitűnik.
Az Európán kívüli országok díját a wifi technológiát megteremtő eljárás feltalálóinak ítélték oda. John O’Sullivan köszönő beszédében kitért arra, milyen nehezen sikerült meggyőznie az ipart az eljárás életképességéről, hasznáról.
Életműdíjat kapott a német Josef Bille a lézeres szemműtét forradalmasító módszeréért.
Benoit Battistelli, az EPO elnöke elismerte, hogy nem könnyű kiválasztani a leginkább innovatív találmányt - de a legfontosabb szempont annak megítélése, hogy az adott találmány mennyiben hat a gazdaságra, mennyire volt sikeres a világpiacon a műszaki innováció. A díj nem jár pénzjutalommal, de a nemzetközi figyelemnek nyilvánvalóan van kézzelfogható piaci hatása – mondta el Battistelli.
Kapcsolódó cikkek
- A Linux megalkotója és egy vezető őssejtkutató kapta az idei Millenniumi Technológiai Díjat
- A tabletekkel újra felfedezhetjük a tapintás élményét
- Ismét fenntarthatósági sajtódíj aTelekomtól
- Hondurasi romvárosok után kutatnak lézerszkenneres letapogatóval
- Magyar Telekom Delfin díj a fenntarthatóság terén kiemelkedőknek
- Számítógéplegendák a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeumban
- Triat: az új magyar találmány
- A UNIT4 az Év pénzügyi szoftverszállítója lett az Egyesült Királyságban
- Készül az Informatórium, a szegedi „szuperintegrált tér”
- 400 millió génkiolvasó szoftverfejlesztésre az Euroventures-től