Az Europeana digitĂĄlis kulturĂĄlis gyƱjtemĂ©nyrƑl tartottak konferenciĂĄt BrĂŒsszelben

Az Europeana nevƱ digitális kulturális gyƱjteményrƑl tartottak konferenciát szerdán  Brüsszelben, az Európai Bizottság, a soros dán EU-elnökség és az uniós tagállamok kulturális ügyekben illetékes minisztereinek részvételével.

Magyarország képviseletében SzƑcs Géza államtitkár vett részt az esti pódiumbeszélgetésen, ahol bemutatta az Europeana online felületén immár elérhetƑ, Leonardo da Vincinek tulajdonított lovasszobrot, amelyet a Budapesti SzépmƱvészeti Múzeumban Ƒriznek.

 
Az Europeana digitális gyƱjteménye a kontinens kulturális örökségét hivatott hozzáférhetƑvé tenni a legkorszerƱbb technológia segítségével. Jelenleg 2200 európai kulturális intézmény összesen mintegy 23 millió "objektumát" - mƱvészeti, kulturális alkotását - tartalmazza, de a digitalizálás folyamatos, az online gyƱjtemény egyre bƑvül.
 
SzƑcs Géza a Leonardónak tulajdonított szoborral kapcsolatban elmondta: csak feltételezhetƑ, hogy a mƱalkotás az Anghiarai csata címƱ freskóhoz készült a Palazzo Vecchióba. Az viszont határozottan ismeretes - tette hozzá -, hogy szemben a Leonardónak tulajdonított egyéb lovas variánsokkal, ezt a szobrot olyan bronzból és olyan technikával öntötték, amely a XVI. században volt használatos. 
 
"Ha másolat, nem sokkal a mester halála után készült másolat lehet" - jegyezte meg.
 
SzƑcs felhívta a figyelmet arra, hogy miközben "Leonardo minden egyes festményét vízmélyi nyugalom jellemzi", ez a lovasszobor  az egyensúlynak, a statikának, a nyugalomnak a tagadása: a szenvedélyesség, amely ebbƑl a szoborból sugárzik, "a barokkig, sƑt a romantikáig mutat elƑre, Shelley, Byron és Liszt Ferenc néhány mƱvéig".
 
"Nemcsak a könyveknek van meg a maguk sorsa, hanem minden egyes szobor is olyan, mint a palackba zárt üzenet" - mondta az államtitkár, megjegyezve: ezt a palackot a Duna mentén sodorták partra a hullámok, és onnan kerül most vissza az értékek európai körforgásába.
 
SzƑcs Géza a pódiumbeszélgetésen bemutatta Kisfaludi Strobl Zsigmond hármas lovasszobrát is, amely is több mint négy évszázaddal Leonardo után készült.
 
"Azért választottam ki, mert eleven, szuggesztív cáfolata annak a nézetnek, hogy a klasszikus minták elavulnak, idejétmúlttá, anakronisztikussá válnak, vagyis hogy ma már nem lehet heroikus lovasszobrot készíteni" - mondta az államtitkár.
 
 
 

KapcsolĂłdĂł cikkek

 

Belépés

 

 

RegisztrĂĄciĂł