Tesztelték az egyetlen molekulából álló "elektronos" autót
2011. november 10.
Bemutatták a világ legkisebb, elektronok által meghajtott autóját, amely egyetlen molekulából áll - számolt be hollandiai kutatók eredményéről a BBC hírportálja (www.bbc.co.uk).
Tibor Kuderac kutatásvezető - aki a kassai Safarik Egyetemen szerves kémikusként végzett - holland kollégáival a Twente Egyetemen alkotta meg a molekuláris járgányt, amelynek négy nyúlványa kerekekhez hasonlóan forog, amikor egy aprócska fémtű elektronok áramát juttatja nekik.
A mindössze 18 atomból álló jármű tíz elektromos impulzus hatására hat nanométert volt képes megtenni. Az áramot egy pásztázó alagútmikroszkóp tűhegye szolgáltatta a mozgáshoz. Ennek a mikroszkópnak ideális esetben mindössze egy vagy két atomban végződik a fémtűje, amelyről elektronok ugranak át a molekulára, amikor kellő közelségbe ér hozzá a csúcs.
Amikor a molekula nyúlványai felveszik az átlépő elektronokat, alakjuk megváltozik, és afféle molekuláris rotorként elmozdítják az egész szerkezetet.
"Ha körülnézünk, minden biológiai rendszerben hatalmas számban találhatunk molekuláris gépeket vagy rotorokat, amelyek működése fehérjéken alapul: ilyen például az izmok összehúzódása is" - magyarázta a Nature-ben ismertetett demonstrációjuk hátterét Kuderac.
A molekuláris jármű mínusz 266 Celsius-fokon, jelentős vákuumban működik csak, ezért hétköznapi használata még odébb van - tette hozzá a kutató.
Kapcsolódó cikkek
- Számítógép vezérelte a "kiborg" sörélesztő génjeit
- Négymagos, 5 W-os szerverprocesszor
- Ötdekás a világháló
- Kapuváron is lehet mobiltelefonon fizetni a parkolásért
- Középkori angol írnokok online adatbázisát hozták létre
- Tíztrilliárd tizedesjegy pontosságú a pí
- Edison, a nagy feltaláló 80 éve halt meg
- Vak fiatal a NASA űrtáborban
- A világhálóra került öt holt-tengeri tekercs
- Egyéjszakás tudományos kaland az Ericsson Kutatás-Fejlesztési Központjában