Kompakt szilícium-alapú fotonikai fényforrás processzorok nagy-sávszélességű összekapcsolásához
2011. október 10.
A Fujitsu Laboratories Limited bejelentette, hogy kompakt szilícium-alapú fotonikai fényforrást1 fejlesztett a processzorok közötti nagy volumenű, gyors adatátvitelt támogató optikai csatlakozó megoldások optikai adóvevő egységéhez2. Az új technológiával a kompakt, kis fogyasztású optikai adóvevők közvetlenül a CPU házába szerelhetők. A megoldást az exaflop-kategóriájú szuperszámítógépek4 és felső kategóriás szerverek processzorai közötti optikai csatlakozásra alkalmazva új lehetőség nyílik szupergyors számítógépek építésére.
Korábban, ha az optikai adóvevőkbe épített szilícium-alapú fotonikai fényforrás és a fényforrás által kibocsátott fénybe adatokat kódoló optikai modulátor3 hőingadozást észlelt, potenciálisan megszűnhetett az összhang a fényforrás és a modulátor hullámhossza között, aminek következtében a fény nem továbbított információt. Ezért a működési hullámhosszok összhangjának fenntartásához hőszabályozásra volt szükség. A fényforrás és a modulátor hullámhosszát automatikusan szinkronban tartó megoldás bevezetésével a Fujitsu Laboratories szükségtelenné teszi a hőszabályozási mechanizmus alkalmazását, és elősegíti a kisebb méretű, energiahatékonyabb eszközök fejlesztését.
A technológia előkészíti a nagy kapacitású és kis fogyasztású optikai csatlakozókat nagy tömegben alkalmazó exaflop-kategóriájú szuperszámítógépek és felső kategóriás szerverek fejlesztését. A Fujitsu Laboratories tovább kívánja folytatni az új fényforrás-technológiára épülő optikai adóvevők fejlesztését a nagy kapacitású csatlakozó megoldások létrehozásához.
Fogalommagyarázat:
1. Szilícium-alapú fotonikai fényforrás:
A szilícium-alapú fotonika technológiáját alkalmazó fénykibocsátó komponens. A Fujitsu Laboratories megoldásánál többkomponensű félvezető bocsátja ki és erősíti fel a fényt, majd egy szilíciumtükör határozza meg a hullámhosszt.
2. Optikai adóvevő
Olyan modul, amely az elektromos jelet optikai jellé alakítja majd továbbítja, a kapott optikai jelet pedig elektromos jellé alakítja.
3. Optikai modulátor:
Az elektromos jelet optikai jellé alakító optikai komponens. Ilyen pl. a jeleket optikai intenzitásjelekké alakító intenzitás-modulátor vagy fényfázis-jelekké alakító fázismodulátor.
4. Exaflop-kategóriájú szuperszámítógép:
Olyan szuperszámítógép amely 1018 számú lebegőpontos művelet elvégzésére képes másodpercenként.
Kapcsolódó cikkek
- Corvinus: E-közigazgatás oktatás már a gyakorlatban is
- A GTS Central Europe építi a lengyel Igazságügyi Minisztérium adatátviteli hálózatát
- On(hot)line a biztonságról
- Elhárult az üzemzavar: már újra lehet autópálya matricát vásárolni
- Az informatika felhasználóinak forradalmára kell felkészülni
- Hogyan segítheti az informácótechnológia a fogyatékkal élőket - eVita
- Az Intel hivatalosan bevezette a Thunderbolt összeköttetési technológiát
- Módszertani vita: az NMHH számára készülő mérések szerint a T-mobile a leggyorsabb
- Öt év alatt hússzorosára nő az internet adatforgalma
- Wi-Fi Direc: vezeték nélküli adatátvitel Hotspot nélkül is