Magyarország a szélessávú nagyhatalmak között

2011 első felében 24%-kal nőtt Európában az FTTH, vagyis az otthonokig elérő ultragyors üvegszálas technológia előfizetőinek a száma – derült ki az FTTH Council Europe legfrissebb adataiból, melyeket a szervezet a Párizsban megrendezett Broadband World Forumon tett közzé.

A régióban – Oroszországot nem számolva – 2011. június végén 5 millió volt az FTTH/B, azaz az otthonokig vagy épületekig elérő üvegszálas internet-előfizetők száma, így a nagysebességű hálózat már 28 millió háztartás számára érhető el. Oroszország egymaga 2011 első felében 964 000 új FTTH/B előfizetővel gyarapodott, így összesen 5,15 millióan internetezhetnek ultragyors szélessávon az országban. Oroszországgal együtt Európában már 10,2 millió FTTH/B előfizetésen keresztül mintegy 39,8 millió háztartásban érhető el a szélessávú optikai hálózat, ami 2010 végéhez képest 22%-os növekedést jelent.
A balti államok és az új európai tagállamok – köztük Magyarország – fontos szerepet játszanak az FTTH/B elterjedésében: az FTTH Council Europe által összeállított Előfizetői Rangsorba legutóbb felkerült országokként Magyarország egyből a 11., Ukrajna pedig a 16. helyet foglalhatja el.
Az összesen 235 055 FTTH/B előfizetőt számláló, azaz 6%-os penetrációval rendelkező magyar piac meglehetősen töredezett, ugyanis az ultragyors hálózatot biztosító távközlési cégek többsége helyi szolgáltatást nyújt csupán. A legnagyobb hazai szolgáltató a Magyar Telekom, amely immár 290 000 háztartás számára biztosítja a csatlakozást és tervei között szerepel, hogy 2013-ra a magyar háztartások 30%-ában teszi hozzáférhetővé az akár 100 Mbps sebességű elérést.
Ukrajnában 450 000 FTTH/B előfizető van, amely 2,2%-os elterjedtséget jelent, a legnagyobb szolgáltató az elsősorban az FTTB technológiával foglalkozó Vimpelcom.
A rangsor első helyén Litvánia áll, ahol a háztartások 26,6%-a FTTH/B előfizető, őt követi Norvégia, Svédország, Szlovénia, Oroszország, Szlovákia, Lettország, Bulgária, Észtország és Dánia, ahol a penetráció mindenütt meghaladja a 6%-ot.
Nyugat-Európa legnagyobb gazdaságai ehhez képest jelentős elmaradásban vannak: sem az Egyesült Királyság, sem Németország, sem Spanyolország nem szerepelnek az FTTH Rangsorban.
Az FTTH Rangsor 2011-es részletes adatai a 2012. február 14-16. között Münchenben zajló FTTH Konferencián kerülnek bemutatásra. (www.ftthconference.eu)
 

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció