Betegbiztosítási adatokat tettek közzé a neten - tiltakozásul
2011. szeptember 29.
Az Anonymous nevű hálózat osztrák sejtje, az AnonAustria a tiroli tartományi betegkassza 660 ezer biztosítottjának adataihoz jutott hozzá.
Az AnonAustria azt állítja, hogy nem törték fel az egészségpénztár adatbázisát, hanem egyszerűen "belebotlottak" a világhálón az adatokba. A pénztár ugyancsak kizárta, hogy kettős internetes tűzfalukat meghackelték volna, állításuk szerint a kórházaknak és mentőszolgálatoknak továbbított adatokról van szó. Az intézet bűncselekménynek tartja az AnonAustria akcióját, és feljelentést tett ismeretlen tettes ellen.
A személyazonosságukat mindig körültekintően titkoló aktivisták az akcióval rá akarnak mutatni, hogy az adatok kezelése és tárolása nem elég biztonságos Ausztriában. Fel akarják emelni a szavukat az ellen az osztrák törvény ellen is, amely egy uniós irányelv alapján előírja, hogy a távközlési szolgáltatók hat hónapon át tárolják és a nyomozó hatóságok számára hozzáférhetővé tegyék ügyfeleik telefonhívásokkal és internethasználattal kapcsolatos adatait. Az adatok közé tartoznak a név és cím mellett a telefonszámok, az elektronikus postacímek, de a készülékek azonosító adatai is.
A hatóságok hozzáférésének korlátokat is szab a törvény a nyomozás tárgyának és az adatok jellegének a függvényében. A törvény jövőre lép életbe, az alapjául szolgáló uniós jogszabályt azonban várhatóan módosítják, mert több uniós tagállam bíróságai jogsértőnek találták.
A névtelen aktivisták néhány nappal korábban azzal hívták fel magukra a figyelmet az alpesi országban, hogy 25 ezer rendőr személyes adatait tették hozzáférhetővé az interneten. Korábban osztrák pártok honlapjait törték fel.
Az Anonymous akciói a szólásszabadsághoz, az internet szabadságához és az adatvédelemhez kapcsolódnak. A hálózat tagjai következetesen titkolják kilétüket. Jelképükként a Guy Fawkes-t, egy XVII. századi angol összeesküvés vezetőjét ábrázoló álarcot használják. A maszk a "V mint vérbosszú" (V for Vendetta) című 2005-ös akciófilmből vált szélesebb körben ismertté.
Kapcsolódó cikkek
- Az amerikai rendőrök felhatalmazás nélkül kutathatnak a mobiltelefonokban
- A Stratfor az adatvédelem megsértésének minősítette a WikiLeaks-kiszivárogtatást
- Két és fél év szabadságvesztést kapott a Marriottot zsaroló magyar hacker
- Konzervatív-liberális vita a távközlési adatok tárolásáról a német kormányban
- Az Anonymus csoport megtámadta a szlovák kormány weboldalait is
- Több órára leálltak a lengyel közigazgatási szervek honlapjai
- Határozatlan időre felfüggesztette a kongresszus az internetes kalózkodás elleni törvényalkotást
- Oroszországban nem lesz internet-cenzúra
- Az Európai Bizottság helyteleníti a fájlcserélők elleni kemény amerikai fellépést
- Az FBI lecsapott a Megauploadra, az Anonymous válaszul az FBI-t támadta