Tovább javul a digitális földfelszíni televízió vételi lehetősége
2011. szeptember 27.
Az MTVA-val kötött új műsorterjesztési szerződés alapján az Antenna Hungária Zrt. 2011. szeptember 30-án közszolgálati multiplexet alakít ki a DVB-T hálózat A jelű multiplexén. A Duna és a Duna 2 programok az eddigi C multiplex helyett az A multiplexre kerülnek át, ezáltal a Duna Televízió, a Magyar Televízió és a Magyar Rádió műsorai októbertől közös multiplexen találhatók meg. Mostantól az összes közszolgálati műsor egy frekvenciáról érhető el, így nem fordulhat elő, hogy csak az egyik vagy a másik köztelevízió műsora látható.
A Duna programja hagyományos felbontásban lesz látható, ugyanakkor a Duna II Autonómiát felváltó Duna 2 nagyfelbontásra (HD) vált. A változás miatt előfordulhat, hogy egyes kábeltévé hálózatokban a két csatorna programhelye felcserélődik, azaz ahol eddig a Duna volt, ott a Duna 2, ahol eddig a Duna II Autonómia volt, ott a Duna műsora lesz. Ez kábeltévé szolgáltatótól, készülék-beállítástól függően nézőnként eltérő lehet. A Magyar Rádió műsorai eddig csak tesztjelleggel voltak elérhetőek a MinDig TV kínálatában, mostantól állandó szerződéses alapon lesznek jelen a digitális földfelszíni platformon. A közszolgálati multiplex megvalósítása érdekében számos program az A multiplexről a C multiplexre költözik: TV2, RTL Klub, euronews, HírTV, ATV, SportKlub, Info Channel és a NeoFM.
Az új szerződés lehetővé teszi az MTVA számára statisztikus multiplexálás bevezetését az A multiplex csatornáit illetően, ez hozzájárul a képminőség további javulásához, miközben a felszabaduló sávszélességet fel lehet használni a vételi lehetőségek javítására. A DVB-T vételi lehetőségeinek és minőségének, valamint a közszolgálati médiaszolgáltatások rugalmasságának javítása érdekében a hálózat egyes paraméterei megváltoznak (GI – „Guard Interval” a korábbi 1/8-ról 1/4-re változik) mindhárom DVB-T multiplex vonatkozásában. A változtatást követően a MinDig TV és MinDig TV Extra szolgáltatások vételi lehetőségei tovább javulnak, egyes helyeken, ahol korábban kizárólag tetőantennás vétellel lehetett venni a digitális földfelszíni televíziós adásokat, most előfordulhat, hogy kültéri, ablak mellé helyezett antenna, vagy szobaantenna is elegendő lehet a stabil vételhez. A leglátványosabb javulás a vételi viszonyokban az Alföldön és a Kisalföldön várható.
Négy régióban - Budapest, Karancs-Salgótarján, Békéscsaba és Vasvár - sor kerül az A és B multiplexek frekvenciáinak felcserélésére. Ezekben a körzetekben a közszolgálati csatornák a 38-as csatornán (610 MHz) lesznek elérhetők, mely szintén a könnyebb vételt teszi lehetővé. Budapest körzetében az A multiplex effektív kisugárzott teljesítménye 100 kW-ra emelkedik, így mostantól olyan helyen is érdemes megkísérelni a régióban a vételt, ahol ez eddig nem volt lehetséges.
A Hatósági Szerződés módosítása lehetővé tette az AH számára, hogy a B multiplexet az eddigi DVB-H (mobiltévés) sugárzás helyett DVB-T szolgáltatásokra használja. 2011. szeptember 28-án a DVB-H sugárzás megszűnik és a MinDig TV Extra Családi csomagja lesz elérhető a B multiplexen.
Kiket érintenek a technikai változtatások?
Elsődlegesen azokat a nézőket, akik tető- vagy szobaantennával, esetenként kábeltévé hálózaton keresztül a MinDig TV szolgáltatás részeként a közszolgálati műsorokat nézik. Ezek közül mindenképpen érinti a Duna és Duna 2 nézőit az ország egész területén, továbbá a budapesti, karancsi, salgótarjáni, békéscsabai és vasvári adók vételkörzetében élő m1, m2 és kereskedelmi csatornák nézőit, emellett - tévékészüléktől és vevődekódertől függően - máshol élő m1 és m2 nézőket is érinthet. Nem érinti az m1 analóg földfelszíni műsorterjesztését, valamint a Dunát és Duna 2-t műholdvevővel nézőket sem. Utóbbiak esetében folyamatban van a műholdváltás, ami független a mostani - földfelszíni – műsorterjesztési változásoktól. Nem érinti továbbá a műholdas és kábeltévé előfizetőket, náluk a műsorterjesztő szolgáltató végzi el a szükséges beállításokat.
Mi a teendő?
A vevődekóder vagy a tévékészülék használati utasítása, vagy a képernyőn megjelenő tájékozató felirat előírása szerint kell eljárni. A sokféle készüléktípus miatt minden esetben eltérő lehet a teendő. A legfontosabb, hogy a változtatás csak a szeptember 30-i, délelőtti leállást követően végezhető el. Sok készülék automatikusan elvégzi az újrahangolást, más készülékek csak felkínálják ezt a lehetőséget, a készülékek egy részénél viszont manuálisan kell majd elindítani az automatikus újrahangolást. Minden olyan esetben, ahol a vevőkészülék a változtatásokat követően nem rendeltetésszerűen működik, érdemes a „Gyári beállítások visszaállítása”, majd a „Készülék behangolása” lépéseket elvégezni.
Kapcsolódó cikkek
- Sportklub a T-Home-nál
- Terjed a digitális földfelszíni tévézés
- Terjed a DVB-T használata
- Októberben 1,604 millió digitálistelevízió-előfizető
- Nagy-Hideg-hegyről is elindult a digitális földfelszíni televíziós sugárzás
- Egyre több településre jut el a digitálisan továbbított tévéműsor
- Bejeződött a digitális átállás Franciaországban
- Interaktív Sat TV szolgáltatás a T-Home-tól
- Folytatja az AH a digitális tv-hálózat fejlesztését
- Az NMHH csökkenteni kívánja a helyi tévék műsorszolgáltatási díjait