Megnyílt Magyarország első IPv6 oktatólaborja
2011. szeptember 15.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen megnyílt az első olyan hazai labor, amelyet az új generációs internet protokoll, azaz az IPv6 oktatására hoztak létre. Az egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karának Híradástechnikai Tanszékén működő oktatólabor tagja az IPv6-tal foglalkozó képzési és kutatási intézmények nemzetközi hálózatának. Az új létesítmény világszerte mintegy húsz hasonló központtal működik együtt.
Az EU 7. Keretprogram 6DEPLOY-2 projektjének égisze alatt létrehozott labor megfelelő feltételeket biztosít az IPv6-ra épülő megoldások megismeréséhez és teszteléséhez, valamint az innovatív infokommunikációs megoldásokkal kapcsolatos képzésekhez. A központ hálózati és kommunikációs berendezéseit a Cisco adományozta az intézménynek.
A labor célja, hogy nyílt környezetet biztosítson az IPv6-ra épülő megoldások, hálózati beállítások és alkalmazások megismeréséhez és teszteléséhez. Az egyetemi oktatók, hallgatók, kormányzati szakértők és telekommunikációs szakemberek a helyszínen, vagy virtuális hozzáférésen keresztül akár távolról is részt vehetnek az IPv6 bevezetésével, illetve az új protokollhoz kötődő innovatív infokommunikációs megoldásokkal kapcsolatos képzéseken.
A berendezéseket és az alkalmazott technológiát tekintve a labor megegyezik a 6DEPLOY-2 projekt keretében létrehozott IPv6 oktatólaborokkal. Az intézményeket a GEANT, a kutatási és oktatási közösségek páneurópai adathálózata kapcsolja össze. Az erőforrások redundáns módon használhatók: ha az egyik labor egy adott időpontban foglalt, akkor a szakemberek virtuálisan bármely másik labor eszközeit is igénybe vehetik.
Az eszközöket a Cisco Hálózati Akadémia BME-n működő egyetemi csapata felügyeli. A labor egyebek mellett lehetővé teszi az egyetem számára az Európai Unió 7. keretprogramjából finanszírozott 6DEPLOY-2 projekttel való együttműködést, melynek célja az IPv6-tal kapcsolatos ismeretek terjesztése és az új protokoll bevezetésének támogatása.
Ahogy a világ készülődik az új generációs internet protokoll bevezetésére, egyre égetőbb kérdéssé válik az IPv6-tal kapcsolatos képzés megszervezése. A budapesti IPv6 labor lehetőséget kínál arra, hogy a programban résztvevők megbízható ismereteket szerezzenek az új protokollról, és ezzel biztosítható legyen az intézmények működésének és vállalatok üzletmenetének folytonossága.
Kapcsolódó cikkek
- Országos Ethical Hacking képzés diákoknak
- Országos Ethical Hacking képzés diákoknak
- BME - NISZ együttműködési megállapodás
- RobonAUT 2013 címmel robotversenyt rendeznek a Műegyetemen
- Harminc magyar egyetemista kapott Huawei-ösztöndíjat
- Magyar egyetemisták nyerték a SAP szoftvercég nemzetközi versenyét
- Kiszámíthatóbb szabályozási környezetre és stratégiai együttműködésre lenne szükség
- Open Academy: Ingyenes képzés informatikusoknak novemberben
- FutureZone 2.0: T-Systems és Cisco közös fejlesztések
- Bemutatták a BME nagyteljesítményű számítógépét