Áthidalják a szakadékot a kutató szakemberek és a laikus nagyközönség tudása között
2011. szeptember 5.
Hagyományteremtő céllal rendezik meg - első ízben idén szeptember 17-én 16 órától - a Lánchídon és a Széchenyi téren a Tudományok Hídját, amelyen a legérdekesebb magyar találmányok, illetve a magyarországi kutatás-fejlesztésben élen járó vállalatok, kutatóegyetemek mutatkoznak be. Az esemény fő célja, hogy izgalmas tudományos és technikai bemutatókkal, látványos természettudományos kísérletekkel és programokkal felkeltse a látogatók, elsősorban a fiatalok érdeklődését a műszaki- és természettudományok iránt.
A Lánchíd szektorokra osztva, egy-egy önálló tudományterületet mutat majd be. A programok között helyet kapnak egyebek mellett csillagászathoz és űrkutatáshoz, informatikához, kémiához, fizikához és alternatív energiafelhasználáshoz kapcsolódó területek.
A kiállításon - egyebek mellett - bemutatkozik számos magyar innováció: az első magyar holdjáró, a Puli Space, és a Shell Eco Marathon-on szereplő alternatív hajtású versenyautók valamint a Gömböc nevű érdekes találmány is. A vaktérkép és okostelefon segítségével bárki elkészítheti saját csillagtérképét, tésztahidat építhet és űrrepülő-, ejtőernyős pilóta-teszteken is részt vehet. A rendezvényen a jövő technikáját előrevetítő szupravezető korongon lebeghetnek a látogatók és Holdkőzeteket is vizsgálhatnak. Lesz tűzhányó-kitörés és megtekinthetjük az első magyar műholdat, a Masat-1-et is. A környezetettudatosság fontos szerepet kap az eseményen, így a látogatók alternatív hajtású járműveket és versenyautókat próbálhatnak ki, valamint elektromos áramot termelhetnek az energiabringán.
Az esemény alatt a híd pilléreiről folyamatosan szárazjég-füst ömlik a hídra és a Dunába, a hidat pedig különleges fénytechnikával festik be.
A szervezők egyéb ismeretterjesztő és kreativitást fejlesztő játékokkal, látványos természettudományos kísérletekkel is várják az érdeklődőket. A rendezvényen bemutatkoznak az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Verseny díjazottjai, valamint a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának legérdekesebb találmányai és innovációi is.
Az esemény elsődleges célja, hogy szimbolikusan áthidalja a tudományos szakemberek és tudományos képzettséggel nem rendelkezők közti szakadékot, valamint mindenki számára ízelítőt nyújtson a tudományos kultúrából. A program kiemelten fontos célja a fiatalok tudomány iránti kíváncsiságának felkeltése, akiknek a jövőben kulcsfontosságú szerepük lesz a sikeres és versenyképes Magyarország megteremtésében.
A Tudományok Hídja internetes oldala: http://www.facebook.com/tudomanyokhidja
Kapcsolódó cikkek
- Tízszer hosszabb üzemidejű akkumulátorok
- Tízszer hosszabb üzemidejű akkumulátorok
- Fénnyel hajtogatható 3D-s csomagolást fejlesztettek ki
- Fénnyel hajtogatható 3D-s csomagolást fejlesztettek ki
- Masat-1 - Idejének negyedét a Föld árnyékában tölti az első magyar műhold
- Az ókori világ földrajzát segít megismerni a Google új projektje
- Masat-1 - Az első magyar műhold a Föld árnyékában halad pályája egy részén
- A digitális technológia mentheti meg a kihalófélben lévő nyelveket
- Már elérhető a neten Európa legjobb gépi fordítóprogramja
- Japán tudósok megcsinálták az Avatar-robotot