Projekt Gutenberg: e-könyv már negyven éve
2011. július 7.
Negyven évvel később, azaz napjainkra, a projekt médiásai összeállítottak egy rövid kis brosúrát az eltelt időszak tevékenységéről. Rövidke magyarázó szövegek mellett sok-sok kép színesíti az emlékező digitális füzetet. A kiadvány Michael Hartnak, az alapítónak a visszaemlékezésével indul. Azon az estén történt: „Az egyetem számítógép szobájában akartam maradni éjszakára, nem volt érdemes hazagyalogolnom az egy mérföldre lévő otthonomba. Előtte kimentem a közeli csemege-boltba, bevásároltam némi ennivalót. Tekintettel az ünnepre (júl. 4.), egy Függetlenségi Nyilatkozatot csúsztattak a zacskómba. A gép használata után (saját kódja volt a jogosultaknak), megütközve láttam, hogy mennyi pénzbe került a néhány órás tevékenységem. Lelkiismeret furdalásom volt. Tenni akartam valamit. Akkor véletlenül elém került a Függetlenségi Nyilatkozat. Begépeltem a dokumentumot – még a szkennernek híre-hamva sem volt – és hozzáférhetővé tettem más jogosultaknak is. A többi már történelem.”
Ma már közel negyvenezer szabadon letölthető e-könyvet kínál a projekt, és egyre nő a formátumok variálhatósága is, tekintettel az e-könyv-olvasó eszközök különböző applikációira. Többségében angol nyelvű olvasnivaló található az adatbázisban, de más nyelvek is képviselve vannak, köztük a magyar is. Érdekes, hogy nem Jókai, Mikszáth van fent többségében, inkább kevéssé ismert szerzők műveire lelhetünk: Tömörkény István, Thury Zoltán, Ambrus Zoltán.
A projekt keretében ma már hangoskönyvek, képgyűjtemények, zenei felvételek is letölthetők. A Project Gutenberg oldaláról a negyven évet bemutató kiadvány szabadon elérhető.
További részletek: Könyvkonnektor blog
Kapcsolódó cikkek
- Irodalmi hősök fantomképeken
- Self-publishing: szöveg-lerakat vagy virágzó text-kultúra?
- Több mint kétezer fotót tesz közkinccsé a Völgységi Múzeum
- Ingyenesen a világhálón Lomax amerikai folklórgyűjteménye
- Ingyenesen elérhetők lesznek a neten az 1920-s évek lengyel filmjei
- Jászai-On - Digitális kulturális események határon innen és túl
- A Google szép csendben az internetre tereli a kultúrát - Működik egyfajta befektetési logika is (2. rész)
- Könyvkerék: e-book már a XVI. században
- Megírni és kiadni: könyvek otthonról
- Nem versenyzünk az internettel, hanem kínáljuk (2. rész)