Világgazdasági felmérés az Acca-tól 2011. I. negyedévéről

A tavaly év végi rövid hanyatlás után 2011 elején ismét gyorsuló ütemben volt tapasztalható a gazdasági fellendülés, ám a helyzet továbbra is bizonytalan és új kihívásokkal kell szembenéznünk – derül ki az ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) legfrissebb globális kutatásából.

A tanulmány egyik legfontosabb megállapítása, hogy 2011 első három hónapjában végre biztonságos szintet ért el az ACCA Bizalmi indexe. A jelzőszám, amely az előző negyedévben még mínusz 13-as skálán állt, most – a kereslet és a cash flow világszerte folytatódó javulásának köszönhetően – mínusz 3-ra emelkedett. Mindez a fejlett országokban általában stabilizálta a foglalkoztatási és beruházási várakozásokat. Ugyanakkor a fejlődő világban a könyvelők úgy látják: a cégek egyelőre – a vártnál gyengébb fellendüléshez alkalmazkodva – kevésbé hajlamosak munkaerő-felvételre, s inkább az elbocsátások a jellemzőek.

„Talán a legaggasztóbb a negyedéves mutatók közül, hogy a tavalyi folyamatos növekedést követően most robbanásszerűen emelkedtek a működési költségek. A cégek előtt álló kihívások közül a szakemberek több mint a fele az inflációs problémákról számolt be (51 százalék). Bár a baj Malajziát és Szingapúrt sújtotta a legerősebben, nemcsak a gyorsan bővülő keleti piacok szenvedtek a trendtől.” - mondta Katka Benesova, az ACCA Csehországért, Szlovákiáért és Magyarországért felelős területi igazgatója

Lényegében nem változott az üzleti lehetőségek megítélése. Bár lassult a termelékenység növekedése, a bevételi árak emelkedtek. A könyvelők mind kevesebb rést látnak a növekedésre és a költségcsökkentésre. A fejlődő világbeli ACCA-tagok úgy találták: az exportlehetőségekhez nagyon fontosak az ellátási láncbeli kapcsolatok és továbbra is érdemes az innovációba befektetni.  Az utóbbi területen a fejlett piacokon dolgozó társaik eleve kevesebb lehetőséget láttak, mint az előző negyedévekben.

Egyelőre korántsem lehetünk biztosak abban, hogy stabilizálódik a világgazdaság, ugyanis Európát még mindig gyötri a pénzügyi válság.

ACCA felmérésében megkérdezte tagjait, hogy megítélésük szerint hazájukban középtávon várhatóan hogyan alakulnak a közkiadások. Jóllehet a gazdag országok további megszorítások elé néznek, a válaszadók világszerte úgy érezték: kormányuk valószínűleg többet költ majd, hogy ezzel lendületbe hozza a gazdaságot. A szakemberek úgy látták: a pénzpolitika a korábbinál is több egyensúlyozást követel, különösen a gyorsan növekvő piacokon, ahol a felfutó infláció beszűkíti a politikusok lehetőségeit. Nem csoda hát, hogy minden hatodik válaszadó attól tart: kormánya az előttünk álló öt évben veszélyes költségvetési vizekre vezeti az országot.

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció