A munkakeresők negyven százalék nehezen talál munkát

Az idei első negyedévben a tavalyi időszakhoz viszonyítva kevesebben kerestek munkát, legkevésbé a vidéki munkahelyek voltak kapósak. Elsősorban a friss diplomások a legkitartóbbak az álláskeresésben, de közülük sokan a diploma megszerzése után sem tudják, milyen munkát szeretnének valójában. A munkakeresők mintegy negyven százaléka szakképesítés és nyelvtudás hiányában csak nagyon nehezen talál munkát – derül ki a Work Force Személyzeti Tanácsadó Kft. első negyedéves közvetítői tapasztalatainak elemzéséből.

Akik nem beszélnek idegen nyelvet, végzettségük nem rendezvényszervezéshez, médiához, nemzetközi kapcsolatokhoz vagy turizmushoz, idegenforgalomhoz kapcsolódik, esetleg egyáltalán nincsen szakképesítésük, azok a munkakeresőknek abba a mintegy 40%-ába tartoznak, akik a legkevesebb eséllyel találnak munkát - ez derül ki legalábbis a Work Force elemzéséből. Az első negyedévben többségében asszisztensi, adatrögzítői, ügyfélszolgálati pozíciók iránt volt érdeklődés, a szakképesítést nem igénylő pozíciók közül a legkeresettebb a telefonos ügyfélszolgálatos, valamint a call centeres munkakör volt. A felsőfokú végzettségűek közül gépész-, vegyész-, környezet-, villamosmérnököket és IT szakembereket kerestek a vállalatok.   

Akinek nincs, vagy kevéssé piacképes a szakképesítése, sikeresen válthat: a különféle gépkezelői, például targoncás képesítések kelendők a munkaerőpiacon.

„Aki most választ életpályát, annak érdemes szem előtt tartania, hogy jó idegennyelv-ismeret és piacképes szakképesítés nélkül nehéz elhelyezkedni. Az

álláskeresőknek pedig nem szabad kétségbeesniük, ha nincs azonnal munka: a vállalatok is ugyanúgy keresik a megfelelő munkatársat, mint az álláskereső a munkahelyét. Kitartással, türelemmel és rugalmassággal előbb-utóbb álláshoz lehet jutni.” – hangsúlyozta Csákvári Róbert, a Work Force ügyvezető igazgatója, aki szerint fontos, hogy bármilyen munkát végzünk is, elhivatottsággal tegyük.

Az elmúlt időszakban továbbra is magas volt a call centerek betöltendő pozícióinak száma. Az utóbbi évtizedben ugrásszerű növekedésnek indult call centerek az ITD Hungary adatai szerint mára mintegy 150.000 embernek adnak munkát. Ezekben a központokban jellemzően nagy ügyfélkörrel rendelkező cégek - például bankok, biztosítók - ügyfélkezelése zajlik: ügyintézéssel, kapcsolattartással és marketinggel is foglalkoznak. Ezeket a feladatokat igyekeznek a vállalatok olyan országokba telepíteni, ahol a legkedvezőbb feltételekkel működhetnek. Így könnyen előfordulhat, hogy egy angol vállalat angol ügyfelének Magyarországról segít egy operátor az ügyintézésben.  

„Hazánk még hosszú ideig ideális terep marad a call centerek számára, mert a bérszínvonal nem éri el a nyugatit, a szükséges munkakultúra pedig megvan. A nyelvtudás hiánya jelenti a legnagyobb problémát.” – fogalmazott Grócz Mária, a British Telecom Global Services Közép- és Kelet-Európáért felelős HR vezetője.

A call centerek jellemzően idegen nyelvet jól beszélő pályakezdők számára nyújtanak ideális terepet, azonban ma már az angol nyelv mellett egy másik idegen nyelv ismerete is elvárás.    

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció