Alvászavarokat okoz a számítógép, a telefon és a tévé
2011. március 7.
Az NSP (National Sleep Fondation) kutatása kimutatta, hogy a lefekvés előtt használt elektronikai eszközök alvászavart okozhatnak. Egy 1508 felnőtt megkérdezésével végzett kutatás szerint az amerikaiak 95%-a elalvás előtt egy órával nézi a TV-t, használja a számítógépét, telefonál vagy videó-játékot játszik. Ezek az eszközök nehezítik az elalvást, és nyugtalanabb éjszakához vezetnek.
Az alkonyat és a lefekvési idő között beáramló mesterséges fény gátolja az alvást elősegítő melatonin hormon termelődését, növeli az éberséget, felborítja a biológiai ritmusunkat – mondta Dr Charles Czeisler, a Havardi Orvosi Egyetem tanára. A fényt kibocsájtó képernyők használata az elalvás előtti kritikus órában alvászavarokhoz vezet, ami kihat másnapi teljesítményünkre, kognitív képességeinkre, egészségi állapotunkra is.
A felmérés kimutatta, hogy a TV-t a 30 évesnél idősebb korosztály nézi nagyobb arányban, viszont számítógépet, laptopot, mobiltelefont a fiatalok több mint 50%-a használ elalvás előtt. A most csak alvászavarokat és fáradtságot okozó problémák a későbbiekben komoly egészségügyi gondokat jelenthetnek a 13-19 éves generációnál, és kihathat kognitív fejlődésükre is.
Lauren Hale, a Stony Brook Egyetem Orvosi Központjának professzora elmondta, hogy minden éjszakai fény magas vérnyomást és cukorbetegséget is okozhat. Egy Haifai Egyetemen végzett kutatás kimutatta, hogy az éjszakai fény növeli a rák esélyét.
A LAN (light at night) felborítja a biológiai ritmusunkat. A fény-szennyezés olyan környezetvédelmi probléma, mely az utóbbi időben tudatosult világszerte. A WHO (World Health Organisation) az éjszakai műszakban végzett munkát a rák kialakulásának egyik rizikó-faktorának tekinti.
A CBS reggeli műsorában egy nem tudományos kísérletet mutattak be, ahol Taryn Winter Brill két éjszakáját figyelték (http://www.cbsnews.com/stories/2011/03/07/earlyshow/health/main20040060.shtml?tag=mncol;txt ). Az elsőn úgy aludt el, hogy előtte TV-t nézett, használta a laptopot és a telefont. Második éjszaka minden elektromos eszközt kikapcsolt, letakart, és teljes sötétségben aludt. Elmondása szerint a második éjszaka sokkal könnyebben aludt el, ugyanannyi alvásidő után kipihenten ébredt.
Ha mégis használnunk kell a számítógépet, laptopot a késő esti órákban, a www.lowbluelights.com oldalon bemutatott kékfényt kiszűrő szemüvegekkel csökkenthetjük a képernyőkből áradó fény káros hatását.
Az eszközök, melyek megkönnyítik napjainkat, tönkretehetik éjszakánkat.
Kapcsolódó cikkek
- Az IBM bemutatta az egészségügyet támogató informatikai megoldásait
- Mobiltelefonos szolgáltatás cukorbetegek számára
- Külföldi munkavállalás, nyelvtanulás, példakép
- Közös Nokia és Microsoft fejlesztői laboratórium nyílik
- Star Trek-féle betegségfelismerő kifejlesztését jutalmazzák X-díjjal
- IT Services Hungary: új K+F központ 70 új IT munkahellyel
- Karácsony: internet sport helyett
- Fontos szempont lesz ERP vásárlásnál a változáskövetés
- Az „online orvost” is gyakrabban látogatják a nők
- SAP fejlesztőközpont nyílik Oroszországban