Minden uniós polgár széles sávú hozzáférést kap 2020-ig
2011. március 4.
Az Európai Unió célja az, hogy valamennyi állampolgára részesüljön a széles sáv és a digitális társadalom előnyeiből, ezért a terv az, hogy 2020-ig mindenütt elérhető legyen a gyors internet - mondta Bernd Langeheine, az Európai Bizottság igazgatója csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.
Az "All for Broadband - Broadband for All" című nemzetközi konferencia sajtótájékoztatóján a bizottság digitális társadalommal, infokommunikációval és médiával foglalkozó igazgatója elmondta, a bizottság 100 akciótervet dolgozott ki, amelyeknek megvalósítása a tagállamokra, a nemzeti szabályozó testületekre, a civil szférára és a helyi önkormányzatokra vár.
A tervekről elmondta: az egyik fő cél a fejlett és egységes digitális piac kialakítása, illetve, hogy a kutatásra-fejlesztésre fordított pénzekből minél több jusson az internetre. Kifejtette: ahhoz, hogy az internet mindenki számára elérhető legyen, s mindenki élvezze a digitális társadalom előnyeit, nagyon nagy befektetés kell. Az államok a pénznek csak a kis részét tudják előteremteni, s ezért fontos szerep vár a magántőkére.
Mátrai Gábor, a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság elnökhelyettese elmondta, a hatóság által szervezett konferenciának fő célja annak áttekintése, hogy miképpen valósítható meg az unió 2020-ig szóló digitális menetrendje, különös tekintettel a széles sávú internetes fejlesztésekre.
Hozzátette, az unió csak közösen tudja sikerre vinni a digitális menetrendet, illetve kialakítani a digitális társadalmat.
Kérdésekre válaszolva Bernd Langeheine elmondta: ahhoz, hogy a digitális menetrend céljait elérjék, s minden uniós állampolgár másodpercenként legalább 30 megabites sebességgel tudjon internetezni 2020-ban, 200-300 milliárd eurós befektetés kellene akkor, ha tisztán optikai hálózattal valósulna meg a fejlesztés. Ám figyelembe kell venni, hogy a már meglévő kábelhálózat is segíthet a cél elérésében. Hozzátette: 2013-ig eredetileg 2,3 milliárd euró brüsszeli forrás állt rendelkezésre a cél támogatására, amit tavaly további 1 milliárddal növeltek.
Mátrai Gábor hozzátette, a magyar kormány is támogatja a széles sávú fejlesztéseket és projekteket, amire az Új Széchenyi Terv keretében az elképzelések szerint várhatóan 13 milliárd forint forrást szánnak.
Kapcsolódó cikkek
- Közel 2 millió szélessávú internet-előfizetés
- Egymillió háztartást lát el az új internetműhold
- Nagyszabású hálózatfejlesztés újabb nyolc Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei településen
- 800 millió dollárt költ az amerikai kormányzat szélessávú fejlesztésekre
- Finnországban alapjog lett a szélessávú internet
- EU: nagyszabású terv a szélessávú internet fejlesztésére
- Negyven milliárd euró szélessávú internethálózat kiépítésére
- Kínában 100 millióan használnak szélessávú internetet
- Új tenger alatti kábellel nagysebességű internet Afrikában
- Internetezési trendek a közép- és kelet-európai térségben