SSD vagy HDD: melyiket válasszam?
2011. február 27.
Az SSD ára az elmúlt hónapokban olyan szépen alakult, hogy jelenleg sok tekintetben már az első számú adattároló is lehet a gépünkben. Tudom, hogy egy HDD esetében egy gigabájtra vetített költség alacsonyabb az SSD-énél, de az üzemeltetési költségeket is hozzáadva, valamint figyelembe véve a teljesítmény mutatókat, megbízhatóságot, tartósságot és az energiafogyasztást, már a mérleg nyelve átbillen. Ma már több SSD változat közül tudunk választani attól függően, milyen felhasználási területre szánjuk is őket. A merevlemez helyett vagy mellett megfelelő alternatíva, ha egy meglévő számítógép vagy laptop teljesítményét szeretnénk feljavítani, illetve egy új és gyors konfigurációt tervezünk.
Egy példa: Kingston SSDNow
A Kingston SSDNow a merevlemezek helyettesítésére szánt SATA2 csatlakozófelületű NAND flash adattároló. A NAND technológia a DRAM alapú SSD tárolókkal szemben sokkal magasabb megbízhatóságot nyújt. Az SSD vitathatatlan előnye, hogy nem tartalmaz mozgó alkatrészt, így egy sor problémát sem. A felhasználás szempontjából a leglényegesebb tulajdonságok:
- Az extrém adatátviteli sebesség: az adatok írási és olvasási ideje rendkívül gyors.
- Az alacsony elérési idő: az operációs rendszer betöltési ideje másodpercekre csökken, az alkalmazások úgy indulnak, mintha mindig is a memóriában csücsültek volna.
- Csökkentett energia felhasználás: számunkra akkor mérhető az alacsony működési és készenléti energia szükséglet, ha sok-sok SSD-t használunk, például egy adatközpontban. Azonban a környezetünk védelme szempontjából számít az is, hogy a sok milliárd asztali PC-ben egyenként milyen fogyasztású lakatrészek vannak.
- Megbízható és strapabíró: a hordozható eszközök (külső háttértárak, noteszgépek) esetében az adattároló extrém hőmérsékletnek (nyáron a meleg, télen a hideg) és ütődéseknek vagy rázkódásoknak van kitéve. A merevlemezek úgy-ahogy elviselik ezeket, az SSD pedig biztosan, még azt is, ha leejtik működés közben. A HDD-khoz hasonlóan az SSD-k is használnak hibajavítást, egyes modellekben a S.M.A.R.T. technológia is elérhető már. Az SSD-ben levő belső algoritmus egyenletesen terheli a memóriacellákat, hogy élettartamukat a várható három és öt év között tartsa. A meghibásodott cellák kiváltására és a túlterheltek "pihentetése" végett pedig egy kiegészítő memóriaterületet használhat a vezérlő, például egy 128 GB SSD valójában kb. 156 GB-os. Az SSDNow meghajtók hozzáadott értéke a bennük levő kifinomult vezérlő és algoritmus.
A HDD már több mint ötvenéves!
Az IBM 1956-ban mutatta be a mágneses elven, mozgó fejekkel működő alkatrészt, a merevlemezt, amely a 60-as évek elejétől az elsődleges adattároló egység a számítógépek számára. Valljuk be, igen jól is teljesítettek az elmúlt fél évszázadban ezek a morgó egységek. A winchesterek legfőbb meghibásodási forrása a forgó lemezek és a rohangáló fejek: a vibrációk vagy a 60 fok feletti hőmérséklet végez velük. Általában egy otthoni PC esetében a videokártya és a processzor fogyasztására figyelünk oda, pedig az SSD-hez képest ötször magasabb energiaigénye van a merevlemezünknek! Az adatok előkeresésének hosszú-hosszú ideje a merevlemezek fejlesztésének az elsődleges problémája, melyet sokféle módszerrel, például cache memóriával próbáltak lerövidíteni. De, ha már úgy is memóriában tároljuk az adatokat, akkor miért ne dobjuk ki a tányért és a fejeket, ami megmarad, az maga az SSD lesz.
Hol érdemes SSD-t használni?
Persze, mint a bevezetőben utaltunk rá, még nem tudjuk, még nem kifizetődő mindig mindenhol nyugdíjba küldeni a HDD-t, de érdemes, sőt meg kell fontolni, hogy mikor váltsunk SSD-re. A notebookok, a pár évvel ezelőtti modellek mindenképp, kicsit alacsonyabb teljesítményűek, mint az asztali gépek. A felgyorsításukra két lehetőségünk van, az egyik a memóriabővítés, a másik, hogy a merevlemezt SSD-re cseréljük. A notebook életciklusa így egy-két évvel megnövelhető, ami jelentős üzemeltetési költség megtakarítást eredményez. Ráadásul a modern programok is használhatóvá válnak egy olyan gépen, ami csak csigalassúsággal boldogult eddig velük.
A vállalati szerverekben, adatbázis kiszolgálókban vagy levelezőszerverek esetében az egész vállalati hálózati struktúra felgyorsítható, ha a szerverben SSD-t használunk. Egy szerverpark lecserélése nem olcsó mulatság, pár SSD révén meglódulhat a rendszer sebessége. A S.M.A.R.T technológia a merevlemezekhez hasonlóan jelzi, ha egy egységgel probléma lenne, a rendszerfelügyelet a megszokott módon működhet. A sebesség növekedésen kívül az üzemeltetési költségek csökkenése a kisebb energiafelhasználásban (kevesebb hűtést igényel, kevesebbet fogyaszt) is jelentkezni fog. Egyes tanulmányok szerint 5 - 32-ed része az üzemeltetési költség a HDD-t használó rendszerekhez képest.
Aki a legjobb, legújabb technológiákat használja az asztali gépében, már biztosan SSD-ről bootol. Egy otthoni PC-ben is fontos a gyorsaság, például akkor, ha játszunk vagy videofilmet nézünk. Ha csak meg akarjuk nézni a leveleinket vagy a Facebook hírfolyamunkat, akkor idegőrlő tud lenni az operációs rendszer percekig tartó betöltődése, ez SSD-vel csak pár másodperc.
Kapcsolódó cikkek
- Új 2,5” SATA-III SSD meghajtók a Verbatim-tól
- 1 Pbyte-ra nőtt a NIIFI tudományos adattároló szolgáltatásának összkapacitása
- Samsung Series 830 SSD teszt
- Konzervatív-liberális vita a távközlési adatok tárolásáról a német kormányban
- Mi várható a memóriapiacon 2012-ben?
- A Kingston Technology memóriapiaci előrejelzései 2012-re
- Kingston DataTraveler HyperX 3.0 pendrive teszt
- Adatbiztonság első ZH-n megbuktunk
- A Kingston segíti a tárhely méreteivel küszködő Apple tulajdonosokat
- SSD teszt I. - Kingston SSDNow V+100 96GB